Urządzenia i moduły do komunikacji bezprzewodowej

Bezprzewodowość stała się standardem dla komunikacji i pojawia się w rozwiązaniach, które do tej pory były poza zasięgiem z przyczyn ekonomicznych. Jeszcze kilka lat temu do komunikacji na duże odległości wybierano modem sieci komórkowej, do łączenia się z siecią lokalną Wi-Fi, a na potrzeby sieci osobistej Bluetooth. Czasy się jednak zmieniły, a oczekiwania klientów w zakresie bezprzewodowości, IoT lub Przemysł 4.0 sprawiły, że powstały nowe standardy oraz zupełnie nowe wersje już istniejących. Obecnie konstruktor ma do wyboru nie tylko kilka generacji produktów do sieci Wi-Fi i komórkowych oraz Bluetooth, różniących się nie tylko przepustowością, ale i poborem mocy, z których nie wszystkie są ze sobą kompatybilne. Do dyspozycji są też inne rozwiązania, jak LPWA oraz przemysłowy Wireless Mbus. Razem tworzy to ogromne możliwości i wybranie optymalnego rozwiązania do projektu staje się coraz bardziej skomplikowane. A za moment do tego zestawu dojdzie 5G.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Moduły RF

Komunikacja bezprzewodowa nie zawsze bazuje na standardach. Ich działanie ogranicza się do warstwy fizycznej komunikacji bez obsługi znanego protokołu. Są one kierowane do prostych aplikacji włącz/wyłącz lub rozwiązań własnościowych, które nie muszą mieć zdolności do komunikacji z innym sprzętem (np. prosta automatyka domowa, systemy alarmowe). W takim wypadku są one też tańsze w realizacji, ale wszystko zależy od aplikacji, podejścia producenta oraz tego, co proponują dostawcy komponentów. Gdy koszty realizacji są istotne, a nie ma konieczności zapewniania interoperacyjności (za pomocą standardu), najkorzystniej wypada jeden chip, czyli mikrokontroler (lub SoC) z wbudowanym transceiverem.

Takie rozwiązania ma w ofercie wiele firm półprzewodnikowych, z każdą kolejną generacją są one też coraz bardziej zaawansowane, a część radiowa działa na zasadzie radia programowalnego (SDR), pozwalając na programowanie parametrów, budowę sieci typu mesh lub wykorzystanie zamiast pojedynczego kanału pasma ISM (433/868/2,4 GHz) transmisji z rozpraszaniem widma lub skakaniem po kanałach (frequency hopping) albo nawet załadowanie całego stosu protokołu. Opcje konfiguracyjne obejmują też częstotliwość pracy (w ramach pasm ISM), moc, obsługę sieci, tryby uśpienia i podobne.

 

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród krajowych dostawców komponentów do komunikacji bezprzewodowej.

Spis treści
Powiązane treści
Myślisz o RFID? Pomyśl o firmie Drexia!
Moxa Remote Connect – sam zarządzaj swoim zdalnym dostępem w chmurze
Nowa generacja bezprzewodowych sieci kratowych do aplikacji niskokosztowych i wielkoskalowych
Innowacyjne moduły bezprzewodowe skupiające się na wydajnych rozwiązaniach aplikacyjnych 5G, LPWA i CAT.1
Moduły "double chip" sposobem na integrację technologii komórkowej i GNSS bez kompromisów
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Targi zagraniczne
ANGA COM - targi i konferencja branży łączności szerokopasmowej i mediów
Gospodarka
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Gospodarka
Lantronix i TD SYNNEX poszerzają współpracę – zaawansowane rozwiązania IIoT i infrastruktury sieciowej dostępne w całej Europie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów