Urządzenia i moduły do komunikacji bezprzewodowej

Bezprzewodowość stała się standardem dla komunikacji i pojawia się w rozwiązaniach, które do tej pory były poza zasięgiem z przyczyn ekonomicznych. Jeszcze kilka lat temu do komunikacji na duże odległości wybierano modem sieci komórkowej, do łączenia się z siecią lokalną Wi-Fi, a na potrzeby sieci osobistej Bluetooth. Czasy się jednak zmieniły, a oczekiwania klientów w zakresie bezprzewodowości, IoT lub Przemysł 4.0 sprawiły, że powstały nowe standardy oraz zupełnie nowe wersje już istniejących. Obecnie konstruktor ma do wyboru nie tylko kilka generacji produktów do sieci Wi-Fi i komórkowych oraz Bluetooth, różniących się nie tylko przepustowością, ale i poborem mocy, z których nie wszystkie są ze sobą kompatybilne. Do dyspozycji są też inne rozwiązania, jak LPWA oraz przemysłowy Wireless Mbus. Razem tworzy to ogromne możliwości i wybranie optymalnego rozwiązania do projektu staje się coraz bardziej skomplikowane. A za moment do tego zestawu dojdzie 5G.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Moduły do sieci komórkowych

Moduły przeznaczone do pracy w sieciach komórkowych są coraz lepsze i ciągle stanowią główny nurt sprzedaży w omawianej grupie produktów, a dodatkowym czynnikiem poprawiającym tempo rozwoju rynku jest ciągły spadek ich cen. Starsze rozwiązania dla sieci 2G i 3G, które przez lata były wybierane przez klientów z uwagi na cenę, powoli schodzą z piedestału. Bardzo niska cena nie jest już taka istotna dla klientów, poza tym dochodzi obawa o coraz gorszy zasięg sieci starszych generacji w niedalekiej perspektywie. Wiadomo, że operatorzy rzucą wszystkie siły inwestycyjne na budowę sieci 5G i będzie to się działo także kosztem utrzymania infrastruktury dla starszych technologii. Dzisiaj konstruktor musi brać pod uwagę, że za kilka lat sieć 2G będzie miała słaby zasięg. Większe zainteresowanie rozwiązaniami LTE jest w takiej sytuacji naturalne.

Główny nurt sprzedaży tworzą moduły 4G (LTE), jako nowość wymieniane są rozwiązania 5G. Większość czołowych producentów ma przynajmniej jedną taką jednostkę w ofercie. Opisy mówią o 10-krotnie większej szybkości transmisji w porównaniu do LTE i wykorzystaniu systemów wieloantenowych do transmisji, pozwalającej na jednoczesny odbiór i nadawanie danych w wielu kanałach jednocześnie.

Struktura sprzedaży urządzeń i modułów do komunikacji bezprzewodowej w 2020 roku
 
Struktura sprzedaży dostawców modułów i urządzeń do komunikacji bezprzewodowej wskazuje na duże rozdrobnienie rynku, bowiem prawie połowa firm zadeklarowała roczną sprzedaż niższą niż 250 tys. zł. Sektor komunikacji bezprzewodowej jest bardzo atrakcyjnym obszarem techniki z dobrymi perspektywami rozwoju, co przyciąga wielu graczy. Dodatkowo jest to obszar, w którym wiele się dzieje, a tempo ewolucji systemów jest bardzo duże. Zjawisko to rozdziela wolumen obrotów na mnóstwo drobnych części. Poza tym czołowi producenci uciekają przed konkurencją do przodu w nowe technologie, pozostawiając reszcie rozwiązania starsze, tańsze i bardziej standardowe. Takie produkty generyczne nie przynoszą może wielkiej sprzedaży, ale dobrze uzupełniają ofertę.

Znaczna część modułów komórkowych to wielosystemowe platformy oraz wersje z wbudowanym odbiornikiem lokalizacyjnym GPS+Glonass+Beidou lub Bluetooth albo Wi-Fi. Trend integracji wielu systemów w jednym dotyczy zresztą też innych rozwiązań, bo np. Wi-Fi łączy się w jednym komponencie z Bluetooth.

Takie wersje są wygodne, tańsze, zajmujące mniej miejsca i tym samym są lepiej dopasowane do wymagań aplikacyjnych. Przykładem może być lokalizator wysyłający pozycję obiektu za pomocą sieci komórkowej lub automat podłączony na stałe do sieci przez Wi-Fi, ale także umożliwiający podłączenie się przez Bluetooth użytkownikom/pracownikowi serwisu. Sytuacji, gdzie dodatkowy interfejs jest potrzebny lub przynajmniej mile widziany, jest coraz więcej i stąd produkty takie zyskują na popularności. Moduły wielosystemowe (combo) są też mniejsze od każdego alternatywnego rozwiązania, a to w obszarze elektroniki mobilnej oraz aplikacji IoT jest bardzo istotne. To samo dotyczy mniejszego poboru mocy, liczby wymaganych elementów zewnętrznych itd.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
Listę najbardziej istotnych czynników przeszkadzających w rozwoju rynku komunikacji bezprzewodowej otwierają długie czasy dostaw, które nie tylko dotyczą podzespołów dla motoryzacji, ale też wielu innych grup podzespołów elektronicznych. Pandemia rozchwiała rynek i niestety paradoksalnie spowodowała problemy z podażą, a nie popytem. Kryteria znajdujące się na dalszych miejscach są już typowe, a więc duża konkurencja w kraju i ze strony dostawców azjatyckich oraz słabe rozeznanie klientów w szczegółach technicznych rozwiązań. Jest to po części wynik tego, że tempo zmian technologii w tym obszarze rynku jest bardzo duże i trudno mu dotrzymać kroku. Kolejne generacje sieci komórkowych, wersje standardów takich jak Bluetooth pojawiają się na tyle często, że wielu inżynierów wie, o co w nich chodzi, tylko w zarysie. Gorzej chyba jest tylko w obszarze inteligentnego domu, bo tam połapać się, kto, co, i z czym, to już jest sztuka. Takie warunki uwypuklają znaczenie kompetentnego, inżynierskiego, wsparcia technicznego dla klientów.
Spis treści
Powiązane treści
Myślisz o RFID? Pomyśl o firmie Drexia!
Moxa Remote Connect – sam zarządzaj swoim zdalnym dostępem w chmurze
Nowa generacja bezprzewodowych sieci kratowych do aplikacji niskokosztowych i wielkoskalowych
Innowacyjne moduły bezprzewodowe skupiające się na wydajnych rozwiązaniach aplikacyjnych 5G, LPWA i CAT.1
Moduły "double chip" sposobem na integrację technologii komórkowej i GNSS bez kompromisów
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Targi zagraniczne
ANGA COM - targi i konferencja branży łączności szerokopasmowej i mediów
Gospodarka
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Gospodarka
Lantronix i TD SYNNEX poszerzają współpracę – zaawansowane rozwiązania IIoT i infrastruktury sieciowej dostępne w całej Europie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów