Moduły do sieci komórkowych
Moduły przeznaczone do pracy w sieciach komórkowych są coraz lepsze i ciągle stanowią główny nurt sprzedaży w omawianej grupie produktów, a dodatkowym czynnikiem poprawiającym tempo rozwoju rynku jest ciągły spadek ich cen. Starsze rozwiązania dla sieci 2G i 3G, które przez lata były wybierane przez klientów z uwagi na cenę, powoli schodzą z piedestału. Bardzo niska cena nie jest już taka istotna dla klientów, poza tym dochodzi obawa o coraz gorszy zasięg sieci starszych generacji w niedalekiej perspektywie. Wiadomo, że operatorzy rzucą wszystkie siły inwestycyjne na budowę sieci 5G i będzie to się działo także kosztem utrzymania infrastruktury dla starszych technologii. Dzisiaj konstruktor musi brać pod uwagę, że za kilka lat sieć 2G będzie miała słaby zasięg. Większe zainteresowanie rozwiązaniami LTE jest w takiej sytuacji naturalne.
Główny nurt sprzedaży tworzą moduły 4G (LTE), jako nowość wymieniane są rozwiązania 5G. Większość czołowych producentów ma przynajmniej jedną taką jednostkę w ofercie. Opisy mówią o 10-krotnie większej szybkości transmisji w porównaniu do LTE i wykorzystaniu systemów wieloantenowych do transmisji, pozwalającej na jednoczesny odbiór i nadawanie danych w wielu kanałach jednocześnie.
Znaczna część modułów komórkowych to wielosystemowe platformy oraz wersje z wbudowanym odbiornikiem lokalizacyjnym GPS+Glonass+Beidou lub Bluetooth albo Wi-Fi. Trend integracji wielu systemów w jednym dotyczy zresztą też innych rozwiązań, bo np. Wi-Fi łączy się w jednym komponencie z Bluetooth.
Takie wersje są wygodne, tańsze, zajmujące mniej miejsca i tym samym są lepiej dopasowane do wymagań aplikacyjnych. Przykładem może być lokalizator wysyłający pozycję obiektu za pomocą sieci komórkowej lub automat podłączony na stałe do sieci przez Wi-Fi, ale także umożliwiający podłączenie się przez Bluetooth użytkownikom/pracownikowi serwisu. Sytuacji, gdzie dodatkowy interfejs jest potrzebny lub przynajmniej mile widziany, jest coraz więcej i stąd produkty takie zyskują na popularności. Moduły wielosystemowe (combo) są też mniejsze od każdego alternatywnego rozwiązania, a to w obszarze elektroniki mobilnej oraz aplikacji IoT jest bardzo istotne. To samo dotyczy mniejszego poboru mocy, liczby wymaganych elementów zewnętrznych itd.