Warstwy wyższe protokołów

Najbardziej pozytywnym zjawiskiem w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej jest ciągły rozwój branży. Pojawiają się nowe rozwiązania i technologie, dawne tanieją, a popularyzacja standardów 5G (czy za parę lat 6G) wywołuje większe zainteresowanie bezprzewodowym dostępem do danych i systemów.

Można powiedzieć, że koszt realizacji połączenia przewodowego coraz bardziej rośnie, a bezprzewodowego maleje. Koszt pracy i materiałów, takich jak kable, i jest dzisiaj na tyle istotną częścią wielu inwestycji, że często są one korzystnym wyborem jedynie wówczas, gdy kable komunikacyjne kładzione są razem z całą resztą instalacji w ramach nowego projektu. Gdy wymagana jest elastyczność, mobilność, wyboru praktycznie nie ma.

Pandemia powiększyła znaczenie komunikacji bezprzewodowej, bo ogólnie zwiększyła popyt na technologie zapewniające zdalny dostęp, ale warto zauważyć, że sam dostęp i transmisja danych to jedynie część oczekiwań klientów. Zawsze gdzieś musi się pojawić tzw. warstwa wyższa, a więc usługa, aplikacja czy API. W obszarze IoT konieczne staje się gromadzenie danych pomiarowych w bazach danych zlokalizowanych na serwerach w chmurze. A tam, gdzie urządzenia nie tworzą sieci, wbudowuje się w nie serwer webowy po to, aby podglądać stan maszyny przez Internet i konfigurować jej działanie. Wiele z takich możliwości producenci urządzeń komunikacyjnych zapewniają jako wartość dodaną i zdaniem ankietowanych przez nas specjalistów takie możliwości są coraz istotniejsze dla klientów. Nie tylko przyspieszają one wdrożenia, ale także ograniczają ryzyko błędnej implementacji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie