Urządzenia i moduły do komunikacji bezprzewodowej

Bezprzewodowość stała się standardem dla komunikacji i pojawia się w rozwiązaniach, które do tej pory były poza zasięgiem z przyczyn ekonomicznych. Jeszcze kilka lat temu do komunikacji na duże odległości wybierano modem sieci komórkowej, do łączenia się z siecią lokalną Wi-Fi, a na potrzeby sieci osobistej Bluetooth. Czasy się jednak zmieniły, a oczekiwania klientów w zakresie bezprzewodowości, IoT lub Przemysł 4.0 sprawiły, że powstały nowe standardy oraz zupełnie nowe wersje już istniejących. Obecnie konstruktor ma do wyboru nie tylko kilka generacji produktów do sieci Wi-Fi i komórkowych oraz Bluetooth, różniących się nie tylko przepustowością, ale i poborem mocy, z których nie wszystkie są ze sobą kompatybilne. Do dyspozycji są też inne rozwiązania, jak LPWA oraz przemysłowy Wireless Mbus. Razem tworzy to ogromne możliwości i wybranie optymalnego rozwiązania do projektu staje się coraz bardziej skomplikowane. A za moment do tego zestawu dojdzie 5G.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Warstwy wyższe protokołów

Najbardziej pozytywnym zjawiskiem w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej jest ciągły rozwój branży. Pojawiają się nowe rozwiązania i technologie, dawne tanieją, a popularyzacja standardów 5G (czy za parę lat 6G) wywołuje większe zainteresowanie bezprzewodowym dostępem do danych i systemów.

Można powiedzieć, że koszt realizacji połączenia przewodowego coraz bardziej rośnie, a bezprzewodowego maleje. Koszt pracy i materiałów, takich jak kable, i jest dzisiaj na tyle istotną częścią wielu inwestycji, że często są one korzystnym wyborem jedynie wówczas, gdy kable komunikacyjne kładzione są razem z całą resztą instalacji w ramach nowego projektu. Gdy wymagana jest elastyczność, mobilność, wyboru praktycznie nie ma.

Pandemia powiększyła znaczenie komunikacji bezprzewodowej, bo ogólnie zwiększyła popyt na technologie zapewniające zdalny dostęp, ale warto zauważyć, że sam dostęp i transmisja danych to jedynie część oczekiwań klientów. Zawsze gdzieś musi się pojawić tzw. warstwa wyższa, a więc usługa, aplikacja czy API. W obszarze IoT konieczne staje się gromadzenie danych pomiarowych w bazach danych zlokalizowanych na serwerach w chmurze. A tam, gdzie urządzenia nie tworzą sieci, wbudowuje się w nie serwer webowy po to, aby podglądać stan maszyny przez Internet i konfigurować jej działanie. Wiele z takich możliwości producenci urządzeń komunikacyjnych zapewniają jako wartość dodaną i zdaniem ankietowanych przez nas specjalistów takie możliwości są coraz istotniejsze dla klientów. Nie tylko przyspieszają one wdrożenia, ale także ograniczają ryzyko błędnej implementacji.

Spis treści
Powiązane treści
Myślisz o RFID? Pomyśl o firmie Drexia!
Moxa Remote Connect – sam zarządzaj swoim zdalnym dostępem w chmurze
Nowa generacja bezprzewodowych sieci kratowych do aplikacji niskokosztowych i wielkoskalowych
Innowacyjne moduły bezprzewodowe skupiające się na wydajnych rozwiązaniach aplikacyjnych 5G, LPWA i CAT.1
Moduły "double chip" sposobem na integrację technologii komórkowej i GNSS bez kompromisów
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Targi zagraniczne
ANGA COM - targi i konferencja branży łączności szerokopasmowej i mediów
Gospodarka
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Gospodarka
Lantronix i TD SYNNEX poszerzają współpracę – zaawansowane rozwiązania IIoT i infrastruktury sieciowej dostępne w całej Europie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów