Sieci LPWAN się rozwijają

Sieci LPWAN (Low-Power Wide-Area Network) to rozwiązania działające w pasmach ISM, gdzie przy małej przepustowości zapewniony został znacznie większy w porównaniu do innych standardów zasięg komunikacji. W warunkach krajowych oznacza to sieci LoRaWAN oraz LTE Cat. M / NB-IoT (Narrow-Band IoT), które służą głównie do zbierania danych z rozległych aplikacji telemetrycznych. Typowe aplikacje, jak liczniki wody, gazu czy ciepła, systemy alarmowe, czujniki zadymienia, śledzenie ludzi i zwierząt, produkty AGD, kontrola dostępu do budynku, sterowanie oświetleniem, różnego rodzaju czujniki, np. stacje meteorologiczne itp., nie potrzebują większych wydajności, stąd LTE niskiej kategorii może być dobrym pomysłem. Rynek LoRa WAN rozwija się w niezłym tempie, a z tego, co można wyczytać na forach, jedyne problemy dotyczą dość wysokich cen urządzeń do budowy sieci (stacji przekaźnikowych). Z kolei sieci typu NB-IoT oraz LTE kategorii M to rozwiązania wykorzystujące infrastrukturę sieci komórkowych przeznaczone do aplikacji transmitujących niewiele danych (głównie klasy IoT), niewymagających dużej szybkości, za efektywnych energetycznie. Działają one w małym paśmie, za to mają ograniczoną konieczność zgłaszania obecności w sieci i pobierają wielokrotnie mniej energii od zwykłych modułów LTE.

Moduły NB-IoT w zamyśle producentów nie mają konkurować z rozwiązaniami 2G/3G/4G, ponieważ nie nadają się do aplikacji z regularnym, dużym/średnim transferem danych. Otwierają jednak nowe możliwości wykorzystania infrastruktury sieci 4G w aplikacjach zasilanych z baterii przy niskiej cenie i dobrym zasięgu wewnątrz budynków. Uwalniają też od ryzyka związanego z perspektywą pogorszenia się zasięgu sieci 2G, a przecież wiele urządzeń ma takie moduły cały czas działające, bo są one bardzo tanie. Ta koncepcja się sprawdza, bo jak wynika z naszej ankiety, zainteresowanie rynku jest duże.

Jaka jest aktualna koniunktura na rynku?
 
Bieżąca koniunktura na rynku komunikacji bezprzewodowej, czyli w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku, postrzegana jest jako dobra lub zadowalająca. Ocena ta jest praktycznie identyczna jak w zestawieniu opisującym jakość biznesu w ubiegłym roku, a więc potwierdza to, że sytuacja się nie zmienia. Jedyną widoczną zmianą jest wielkość czerwonego pola na wykresie wskazującego, że sytuacja jest kiepska, wyraźnie zmalała. Ale to dobra wiadomość.
Ocena warunków biznesowych panujących na rynku komunikacji bezprzewodowej w 2020 roku
 
Blisko połowa pytanych w naszych ankietach specjalistów oceniła miniony rok jako udany lub zadowalający z punktu widzenia biznesu związanego z komunikacją bezprzewodową. Taki rezultat w czasie pandemii, przy licznych problemach w wielu sektorach gospodarki, zamknięciach, pracy zdalnej, można uznać za znakomity. Jest to nie tylko dowód, że branża elektroniki radzi sobie w każdych warunkach rynkowych, ale także potwierdzenie tego, jak duże znaczenie we współczesnej technice mają technologie komunikacji bezprzewodowej.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również