Usługi EMS – produkcja elektroniki na zlecenie

Kompetencje i możliwości krajowych firm EMS z każdym rokiem są bardziej doceniane na rynku światowym, a klienci coraz chętniej zlecają kompleksowe usługi produkcji. Startupy, nowe firmy powodują, że rynek usług kontraktowych rośnie i miejsca mimo sporej konkurencji nie brakuje. Sprzyjającym czynnikiem rozwojowym jest też rozwój polskiej produkcji elektronicznej i duża liczba oryginalnych, ciekawych projektów polskiej myśli technicznej. Korzystne tendencje na rynku urządzeń M2M, Smart Home, IoT, Smart City oraz sieci bezprzewodowych także pozytywnie wspierają branżę. W relacjach między firmami elektronicznymi a firmami EMS zapanowała stabilizacja sprowadzająca się nierzadko do elastycznego podejścia, w którym część zleceń realizowana jest we własnym zakresie, np. te pilne i nietypowe, reszta oddawana jest do kooperantów.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Jakość jest niezmiennie istotna w EMS

Jakość, obok ceny i czasu realizacji, jest jednym z najważniejszych zagadnień, które klienci firm montażowych biorą pod uwagę. Nie chodzi o werbalne zapewnienia – kontrola jakości musi być potwierdzona poprzez AOI, X-Ray i testy ICT/FCT, a także system traceability. Elementem walki o jakość jest też zwiększająca się popularność lakierowania i zalewania płytek. Klienci zwracają ponadto uwagę na przestrzeganie norm i stosowanie się do standardów IPC. To wszystko są atrybuty zaawansowania technologicznego i wysokiej jakości w produkcji, na które zwraca się uwagę. W przypadku montażu kontraktowego zawsze będzie ona wiodącym tematem w branży.

Krzysztof Torczyński


prezes firmy Printor

  • Jak oceniacie biznes w 2021 roku? Co Waszym zdaniem przyniesie rok 2022?

Biznes w roku 2021 oceniam pozytywnie. Trwający od lat trend wzrostowy w branży EMS w Polsce utrzymuje się mimo nowych zagrożeń takich jak zaburzenia dostaw półprzewodników. Jest to duże wyzwanie od strony logistycznej dla nas, gdyż coraz częściej deklarowane terminy dostaw u dystrybutorów ulegają zmianie. Jest to także problem z zakresu płynności finansowej, ze względu na wzrost wartości magazynów. Zdolność do adaptacji do bieżących warunków ma obecnie większe znacznie niż wcześniej, zarówno u producentów kontraktowych, jak i ich klientów. Moim zdaniem branża EMS w Polsce będzie nadal rosła w 2022 roku i w kolejnych latach. Zaburzenia w łańcuchach dostaw i transportu z Dalekiego Wschodu znacząco utrudnia prowadzenie firmy produkcyjnej, ale daje przewagę firmom EMS, które mają większy miks produktów i współpracują z wieloma branżami.

  • Kompleksowa usługa produkcyjna, jaki mamy w tym potencjał?

Potencjał na rynku kompleksowych usług produkcyjnych ciągle rośnie, jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze, produkty są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i zminiaturyzowane i co za tym idzie, do zapewnienia jakości są potrzebne bardziej zaawansowane testy, a idealnym rozwiązaniem jest testowanie gotowego urządzenia. Po drugie, technologia szybko się zmienia, dlatego producentom końcowym zależy na poświęceniu się rozwojowi produktu, co jest łatwiejsze przy bliskiej integracji z firmą EMS oraz przeniesieniu do niej zadań wykraczających poza kluczowy obszar ich biznesu.

Spis treści
Powiązane treści
Kontraktowa produkcja elektroniki na zlecenie – usługi EMS w obliczu obecnych wyzwań
Produkuj elektronikę z Lumelem
Kooperacja z firmą SOFTCOM w produkcji elektroniki – sprawdź korzyści
Zastosowanie akceleracji termicznej w testowaniu pamięci przemysłowych
Grupa RENEX – czyli kompleksowe wsparcie EMS
Gap fillery dozowane czy podkładki?
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Komponenty indukcyjne
Produkcja elektroniki
Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów