Rozwiązania profesjonalne

Rys. 6. Struktura obrotów dostawców przełączników i klawiatur - dla 25% firm sprzedaż roczna nie przekracza 100 tys. zł

O ile przyciski i przełączniki ze sprzętu konsumenckiego znikają w zauważalnym tempie do minimalnego poziomu wyznaczanego zwykle przez pojedynczy włącznik zasilania, o tyle w sprzęcie telekomunikacyjnym, medycznym lub wojskowym ich przyszłość nie wydaje się zagrożona. W obsłudze takich rynków wyspecjalizowała się grupa kilku producentów, oferujących wersje o dużej trwałości mechanicznej i wysokiej jakości.

Takie przełączniki wyraźnie wyróżniają się na rynku i często nie stanowią produktu zamkniętego, ale tworzą rozwiązania, które można sobie dopasować, łącząc różne wersje elementów przełączających, klawiszy, kapturków, podświetleń i podobnych akcesoriów. Wąską niszą rynkową są także produkty określane jako wandaloodporne, a więc o zwiększonej odporności na dewastację.

Są one wykonane ze stali, ich konstrukcja jest zwarta i ciasno spasowana. Takie elementy trafiają do wind i urządzeń komunikacji, w części także do produktów AGD oraz podobnych miejsc. Specyficznym produktem są także wersje dla motoryzacji, jachtów i łodzi. Ogólnie rynek przełączników i przycisków jest od strony asortymentu bardzo szeroki, co pozwala wielu producentom funkcjonować równolegle obok siebie.

Na rysunku 3 pokazane zostało znaczenie rynkowe poszczególnych grup przełączników i przycisków w podziale na typy lub obszary aplikacyjne. Najlepsze wskazania zebrały elementy standardowe, co nie jest zaskoczeniem, bo ich po prostu sprzedaje się najwięcej.

Czynniki w największym stopniu ograniczające rozwój branży

Rys. 7. Część obrotów jakie firmy osiągają z przełączników i klawiatur - 52% firm uzyskuje do 10% swojej sprzedaży

Specjaliści twierdzą, że najczęściej przyczyny degradujące tempo rozwoju rynku leżą po stronie ekonomicznej: w braku kapitału, oszczędnościach wywołanych kryzysem, w wysokich cenach tych produktów, będących pochodną cen walut, kosztów metali i tworzyw.

Za czynniki regresywne uznane zostały także przyzwyczajenia klientów, postępująca miniaturyzacja ograniczająca miejsce, jakie można przeznaczyć na przełączniki i klawiaturę, odchodzenie od przycisków i klawiatur na rzecz ekranów dotykowych. W dalszej kolejności podawano w ankietach częste oszczędności przy projektowaniu systemów i dużą konkurencję pomiędzy dostawcami na rynku.

Małgorzata Wilkosz

specjalista ds zaopatrzenia w firmie Micros

  • Jaka jest rola jakości w przyciskach i przełącznikach?

Jakość wykonania tych elementów odgrywa dzisiaj bardzo dużą rolę. Zapewnienie dostaw przycisków i przełączników wysokiej jakości umożliwia podniesienie pozycji konkurencyjnej na rynku, zarówno dla dostawców, jak i klientów.

Co więcej, dynamicznie zmieniające się rynki oraz rozwijające się technologie stawiają jakość produktu na pierwszym miejscu. Oczywiście poziom cenowy musi być również przyzwoity. Jak w każdej branży klientów można podzielić na dwie grupy - dla jednej z nich najważniejsza jest bardzo wysoka jakość produktu, a pozostali uwzględniają również aspekt cenowy.

  • Czy przełączniki i przyciski to produkty, w których mało się zmienia w technologii?

Jak w każdej branży przyciski i przełączniki zmieniają się technologicznie. Producenci, podążając za trendami rynkowymi, przede wszystkim miniaturyzują je. Często też pojawiają się nowe modele wzbogacone np. o niezwykle popularne podświetlenie LED czy też mające bardziej wytrzymałą obudowę wandaloodporną. Tego typu elementy cieszą się największym zainteresowaniem klientów w ostatnim okresie.

  • Czy prostota aplikacyjna nie powoduje tego, że konstruktorzy lekceważą nieco elementy elektromechaniczne i nie poświęcają ich doborowi wystarczającej uwagi?

Klient dba o "design", więc konstruktorzy zmuszeni są do zwrócenia uwagi na wygląd przycisku. Gdy pytają nas o produkt, który powinien spełniać określone parametry elektryczne, zawsze przedstawiamy kilka możliwości, spośród których klient wybiera ten, który łączy w sobie określone parametry i odpowiedni wygląd.

  • Jak wybierać dostawcę elementów elektromechanicznych?

Szukając nowego dostawcy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość produktów. Kolejnym ważnym parametrem jest żywotność przycisków i przełączników określana przez producenta.

Duże znaczenie ma także asortyment, jaki oferuje nowy dostawca. Połączenie tych kilku elementów pozwala na zdobycie dobrego źródła, dzięki któremu zostanie zrealizowane zapotrzebowanie na elementy elektromechaniczne wielu klientów.

Trendy w klawiaturach

Rys. 8. Ocena, jakie znaczenie na rynku klawiatur ma produkcja na zamówienie i w jakim stopniu jest ona odporna na konkurencję z Chin

Mimo że ofensywa ekranów dotykowych prowadzi do ograniczenia zapotrzebowania na klawiatury i elementy przełączające, nie da się powiedzieć, że czynnik ten powoduje hamowanie rynku i regres w biznesie związanym z produkcją klawiatur oraz popytem na elementy przełączające.

Przyczyną jest w dużej mierze charakter naszego rynku: niszowy, specjalistyczny, profesjonalny, a w znacznie mniejszym stopniu konsumencki z produktami powszechnego użytku. Być może, gdyby w Polsce dominowała produkcja popularnej elektroniki, byłoby inaczej, niemniej w naszych realiach klawiatura foliowa lub dobrej jakości przełączniki są podstawą wielu aplikacji i nie zapowiadają się w tym obszarze jakieś zmiany.

Rynek elektroniki także rozwija się na tyle dynamicznie, że stopy procentowe charakteryzujące rozwój z nawiązką pokrywają ewentualne "straty" od technologii dotykowej. Tezę tę potwierdza również to, że na rynku krajowym działa sporo producentów klawiatur.

Firmy te oferują je w wielu popularnych technologiach, mają innowacyjne rozwiązania w zakresie szczegółów technologicznych związanych z podświetleniem, zapewnieniem kompatybilności elektromagnetycznej, a nawet łączeniem w ramach całości panelu czołowego elementów stykowych ze specjalizowanymi przełącznikami do nawigacji (joysticki, trackballe).

Rys. 9. W opinii 57% ankietowanych specjalistów liczba dostawców elementów przełączających na rynku krajowym rośnie

Krajowi wytwórcy doskonale wpasowali się także w potrzeby naszego rynku, co widać po zrealizowanych inwestycjach w sprzęt do druku cyfrowego, pozwalający na obsługę krótkich serii, a nawet pojedynczych sztuk.

To samo dotyczy dużej zdolności naszych producentów do szybkiego reagowania na zapotrzebowanie płynące z rynku, zaangażowanie w tworzenie indywidualnych projektów oraz duży nacisk na to, aby tworzone klawiatury i panele czołowe urządzeń były atrakcyjne dla oka oraz miały interesujące wzornictwo.

Polskim firmom udało się połączyć te wszystkie cechy, jakimi charakteryzują się współczesne klawiatury, w warunkach produkcji krótkich serii oraz bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów charakterystycznych dla zamówień indywidualnych i długiego oczekiwania na prototypowanie.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również