Rozwiązania profesjonalne
![](/i/images/0/0/0/dz0yMDAmaD0xMDc=_src_27000-66575przelaczniki_rysunek.jpg)
Rys. 6. Struktura obrotów dostawców przełączników i klawiatur - dla 25% firm sprzedaż roczna nie przekracza 100 tys. zł
O ile przyciski i przełączniki ze sprzętu konsumenckiego znikają w zauważalnym tempie do minimalnego poziomu wyznaczanego zwykle przez pojedynczy włącznik zasilania, o tyle w sprzęcie telekomunikacyjnym, medycznym lub wojskowym ich przyszłość nie wydaje się zagrożona. W obsłudze takich rynków wyspecjalizowała się grupa kilku producentów, oferujących wersje o dużej trwałości mechanicznej i wysokiej jakości.
Takie przełączniki wyraźnie wyróżniają się na rynku i często nie stanowią produktu zamkniętego, ale tworzą rozwiązania, które można sobie dopasować, łącząc różne wersje elementów przełączających, klawiszy, kapturków, podświetleń i podobnych akcesoriów. Wąską niszą rynkową są także produkty określane jako wandaloodporne, a więc o zwiększonej odporności na dewastację.
Są one wykonane ze stali, ich konstrukcja jest zwarta i ciasno spasowana. Takie elementy trafiają do wind i urządzeń komunikacji, w części także do produktów AGD oraz podobnych miejsc. Specyficznym produktem są także wersje dla motoryzacji, jachtów i łodzi. Ogólnie rynek przełączników i przycisków jest od strony asortymentu bardzo szeroki, co pozwala wielu producentom funkcjonować równolegle obok siebie.
Na rysunku 3 pokazane zostało znaczenie rynkowe poszczególnych grup przełączników i przycisków w podziale na typy lub obszary aplikacyjne. Najlepsze wskazania zebrały elementy standardowe, co nie jest zaskoczeniem, bo ich po prostu sprzedaje się najwięcej.
Czynniki w największym stopniu ograniczające rozwój branży
![](/i/images/0/0/1/dz0yMDAmaD0xNDQ=_src_27001-66576przelaczniki_rysunek.jpg)
Rys. 7. Część obrotów jakie firmy osiągają z przełączników i klawiatur - 52% firm uzyskuje do 10% swojej sprzedaży
Specjaliści twierdzą, że najczęściej przyczyny degradujące tempo rozwoju rynku leżą po stronie ekonomicznej: w braku kapitału, oszczędnościach wywołanych kryzysem, w wysokich cenach tych produktów, będących pochodną cen walut, kosztów metali i tworzyw.
Za czynniki regresywne uznane zostały także przyzwyczajenia klientów, postępująca miniaturyzacja ograniczająca miejsce, jakie można przeznaczyć na przełączniki i klawiaturę, odchodzenie od przycisków i klawiatur na rzecz ekranów dotykowych. W dalszej kolejności podawano w ankietach częste oszczędności przy projektowaniu systemów i dużą konkurencję pomiędzy dostawcami na rynku.
|
Trendy w klawiaturach
![](/i/images/0/0/3/dz0yMDAmaD0xMzM=_src_27003-66577przelaczniki_rysunek.jpg)
Rys. 8. Ocena, jakie znaczenie na rynku klawiatur ma produkcja na zamówienie i w jakim stopniu jest ona odporna na konkurencję z Chin
Mimo że ofensywa ekranów dotykowych prowadzi do ograniczenia zapotrzebowania na klawiatury i elementy przełączające, nie da się powiedzieć, że czynnik ten powoduje hamowanie rynku i regres w biznesie związanym z produkcją klawiatur oraz popytem na elementy przełączające.
Przyczyną jest w dużej mierze charakter naszego rynku: niszowy, specjalistyczny, profesjonalny, a w znacznie mniejszym stopniu konsumencki z produktami powszechnego użytku. Być może, gdyby w Polsce dominowała produkcja popularnej elektroniki, byłoby inaczej, niemniej w naszych realiach klawiatura foliowa lub dobrej jakości przełączniki są podstawą wielu aplikacji i nie zapowiadają się w tym obszarze jakieś zmiany.
Rynek elektroniki także rozwija się na tyle dynamicznie, że stopy procentowe charakteryzujące rozwój z nawiązką pokrywają ewentualne "straty" od technologii dotykowej. Tezę tę potwierdza również to, że na rynku krajowym działa sporo producentów klawiatur.
Firmy te oferują je w wielu popularnych technologiach, mają innowacyjne rozwiązania w zakresie szczegółów technologicznych związanych z podświetleniem, zapewnieniem kompatybilności elektromagnetycznej, a nawet łączeniem w ramach całości panelu czołowego elementów stykowych ze specjalizowanymi przełącznikami do nawigacji (joysticki, trackballe).
![](/i/images/0/0/4/dz0yMDAmaD0xMjQ=_src_27004-66578przelaczniki_rysunek.jpg)
Rys. 9. W opinii 57% ankietowanych specjalistów liczba dostawców elementów przełączających na rynku krajowym rośnie
Krajowi wytwórcy doskonale wpasowali się także w potrzeby naszego rynku, co widać po zrealizowanych inwestycjach w sprzęt do druku cyfrowego, pozwalający na obsługę krótkich serii, a nawet pojedynczych sztuk.
To samo dotyczy dużej zdolności naszych producentów do szybkiego reagowania na zapotrzebowanie płynące z rynku, zaangażowanie w tworzenie indywidualnych projektów oraz duży nacisk na to, aby tworzone klawiatury i panele czołowe urządzeń były atrakcyjne dla oka oraz miały interesujące wzornictwo.
Polskim firmom udało się połączyć te wszystkie cechy, jakimi charakteryzują się współczesne klawiatury, w warunkach produkcji krótkich serii oraz bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów charakterystycznych dla zamówień indywidualnych i długiego oczekiwania na prototypowanie.