Zasilacze do systemów pomiarowych, badań i ATE

Zasilacze to też jednostki laboratoryjne wykorzystywane przy pomiarach do zasilania sprzętu i zadawania sygnałów wymuszeń. Są wykorzystywane także w sferze produkcji, podczas testowania jakości i badań automatycznych, gdzie pełnią funkcję podobną do generatorów arbitralnych dużej mocy, generatorów zaburzeń w sieci zasilania oraz części testerów odpowiedzialnej za badania wytwarzanych urządzeń pod kątem współpracy ze źródłem zasilania.

Najważniejsze zjawiska pozytywne
dla rynku zasilaczy

Czynniki pozytywnie stymulujące rynek zasilania w Polsce to presja na jakość i wzrost zaawansowania technicznego urządzeń elektronicznych. Kiepskiej jakości zasilacz jest w stanie przekreślić wszystkie pozostałe korzyści techniczne i cenowe z instalacji, nowego urządzenia lub systemu, a także wymusić kosztowne akcje serwisowe. Coraz więcej osób jest tego świadomych lub jest zmuszonych przez wymagania klientów do wybierania jednostek zasilających, które nie będą sprawiały problemów. Drugie miejsce odzwierciedla to, że rynek zasilania szybko się zmienia, co chwila powstają nowe konstrukcje o wysokiej funkcjonalności, dzięki czemu wybór dobrze dopasowanego do wymagań aplikacyjnych zasilacza staje się coraz prostszy. Istotne jest też to, że zasilanie jest zawsze potrzebne, dlatego rosnący rynek bezpośrednio przekłada się na większe zapotrzebowanie na zasilacze, a także to, że asortyment jednostek katalogowych będących w sprzedaży cały czas się poszerza. Coraz więcej zasilaczy można po prostu kupić "z półki", dzięki czemu zapewnienie zasilania przestaje być problemem.

Zasilacze takie pozwalają na swobodne programowanie parametrów wyjściowego przebiegu "w locie" i tym samym są wygodnym elementem systemów pomiarowych i testerów ATE. Jednostki te różnią się głównie tym, że pozwalają na regulację napięć i prądów wyjściowych w szerokim zakresie (np. czterech ćwiartkach), mają bardzo dobre parametry stabilizacji i czystości napięcia wyjściowego, zawierają często kilka niezależnych kanałów wyjściowych i mogą być sterowane z komputera, pełniąc funkcję elementu systemu pomiarowego.

Marcin Kowal

Arrow Electronics

  • Jakie są obecne wymagania klientów w zakresie zasilaczy?

Wymagania klienta zależne są od aplikacji z jaką ma do czynienia. W jednym wypadku jest to szeroki zakres napięć wejściowych, w innym niski poziom szumów na wyjściu lub wysoka sprawność. Projektanci coraz częściej zwracają uwagę na wymagane certyfikaty, warunki pracy oraz gwarancję długiego czasu dostępności produktu na rynku.

Od dystrybutora klient oczekuje doboru najlepszej jednostki spośród rozwiązań dostępnych na rynku, doradztwa technicznego, szerokiej oferty oraz krótkiego czasu dostawy. Oczywiście cena musi odpowiadać wymaganiom postawionym produktowi.

  • Czym są zasilacze dla rynku dystrybucji?

Zasilacze są jednym z najbardziej interesujących produktów w sprzedaży, gdyż dystrybucja wymaga szerokiej wiedzy technicznej oraz bliskiej współpracy z klientem na etapie projektowania produktu końcowego. Trzeba też mieć duży magazyn typowych wyrobów pozwalający na dostawę produktu przy krótkim okresie wdrożenia projektu.

Przegląd dostawców zasilaczy

Dane adresowe do dostawców zasilaczy

Duża popularność zasilaczy impulsowych, podstawowego źródła energii dla całej techniki, powoduje, że urządzenia te znaleźć można u bardzo wielu sprzedawców. Niemniej dla potrzeb lepszej czytelności i przejrzystości niniejszego opracowania warto podzielić firmy na kilka grup o wspólnych cechach.

Dostawcy zasilaczy impulsowych dużej mocy to kilka krajowych firm zajmujących się ich produkcją, do których można zaliczyć m.in. Merawex, Imcon-Intec, Polwat oraz Elplast. Związane są one z przemysłem, automatyką i systemami zasilania gwarantowanego w systemach przeciwpożarowych, a także z systemami alarmowymi oraz niszowymi aplikacjami oświetleniowymi itp. Krajowi producenci zasilaczy produkują w ogromnej większości jednostki ukierunkowane na rynkowe nisze i specjalistyczne zastosowania o dużych wymaganiach funkcjonalnych, takie, które trudno obsłużyć produktami wielkoseryjnymi.

Druga grupa to tzw. dystrybucyjne firmy katalogowe o szerokiej ofercie, jak TME, Farnell element14, RS Components, Elfa Distrelec, Mouser, Digi-Key oraz Conrad Electronics. Zasilacze są w ich przypadku czymś typowym, a asortyment obejmuje wszystkie funkcjonujące typy.

Trzecia grupa to hurtownie podzespołów i dostawcy specjalizowani, dla których zasilacze wydają się istotną częścią biznesu. Najczęściej ich zaangażowanie w tym temacie bierze się z powiązania z silnym i znanym producentem, którego marka jest w dużej mierze wsparciem sprzedaży. To m.in. Amtek, Masters, Maritex, Elhurt, Micros, Piekarz, Gamma, Arrow Electronics, Future Electronics i inne.

Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Kolejne firmy to dostawcy komponentów dla przemysłu i automatyki. Firmy te albo dystrybuują produkty markowych producentów zasilaczy, albo oferują je pod własną marką (produkują je we własnym zakresie lub u wyspecjalizowanego producenta i sygnują swoim logo). W pierwszej grupie znaleźć można firmy takie jak Elmark, Eltron, Astor, OEM Automatic. Ta druga grupa to np. Phoenix Contact, Weidmüller, Finder, Relpol, Murrelektronik.

Ostatnią wyraźnie wydzieloną grupę tworzą specjalistyczne firmy dystrybucyjne koncentrujące się na sprzedaży zasilaczy, dla których urządzenia te są najważniejszą częścią oferty. To firmy, MPL Power Elektro znany ze sprzedaży produktów Delta i własnych opracowań i Amicus - dostawca zasilaczy Sunny i ESPE.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców zasilaczy w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również