Zasilacze do systemów pomiarowych, badań i ATE
Zasilacze to też jednostki laboratoryjne wykorzystywane przy pomiarach do zasilania sprzętu i zadawania sygnałów wymuszeń. Są wykorzystywane także w sferze produkcji, podczas testowania jakości i badań automatycznych, gdzie pełnią funkcję podobną do generatorów arbitralnych dużej mocy, generatorów zaburzeń w sieci zasilania oraz części testerów odpowiedzialnej za badania wytwarzanych urządzeń pod kątem współpracy ze źródłem zasilania.
Zasilacze takie pozwalają na swobodne programowanie parametrów wyjściowego przebiegu "w locie" i tym samym są wygodnym elementem systemów pomiarowych i testerów ATE. Jednostki te różnią się głównie tym, że pozwalają na regulację napięć i prądów wyjściowych w szerokim zakresie (np. czterech ćwiartkach), mają bardzo dobre parametry stabilizacji i czystości napięcia wyjściowego, zawierają często kilka niezależnych kanałów wyjściowych i mogą być sterowane z komputera, pełniąc funkcję elementu systemu pomiarowego.
|
Przegląd dostawców zasilaczy
Duża popularność zasilaczy impulsowych, podstawowego źródła energii dla całej techniki, powoduje, że urządzenia te znaleźć można u bardzo wielu sprzedawców. Niemniej dla potrzeb lepszej czytelności i przejrzystości niniejszego opracowania warto podzielić firmy na kilka grup o wspólnych cechach.
Dostawcy zasilaczy impulsowych dużej mocy to kilka krajowych firm zajmujących się ich produkcją, do których można zaliczyć m.in. Merawex, Imcon-Intec, Polwat oraz Elplast. Związane są one z przemysłem, automatyką i systemami zasilania gwarantowanego w systemach przeciwpożarowych, a także z systemami alarmowymi oraz niszowymi aplikacjami oświetleniowymi itp. Krajowi producenci zasilaczy produkują w ogromnej większości jednostki ukierunkowane na rynkowe nisze i specjalistyczne zastosowania o dużych wymaganiach funkcjonalnych, takie, które trudno obsłużyć produktami wielkoseryjnymi.
Druga grupa to tzw. dystrybucyjne firmy katalogowe o szerokiej ofercie, jak TME, Farnell element14, RS Components, Elfa Distrelec, Mouser, Digi-Key oraz Conrad Electronics. Zasilacze są w ich przypadku czymś typowym, a asortyment obejmuje wszystkie funkcjonujące typy.
Trzecia grupa to hurtownie podzespołów i dostawcy specjalizowani, dla których zasilacze wydają się istotną częścią biznesu. Najczęściej ich zaangażowanie w tym temacie bierze się z powiązania z silnym i znanym producentem, którego marka jest w dużej mierze wsparciem sprzedaży. To m.in. Amtek, Masters, Maritex, Elhurt, Micros, Piekarz, Gamma, Arrow Electronics, Future Electronics i inne.
Kolejne firmy to dostawcy komponentów dla przemysłu i automatyki. Firmy te albo dystrybuują produkty markowych producentów zasilaczy, albo oferują je pod własną marką (produkują je we własnym zakresie lub u wyspecjalizowanego producenta i sygnują swoim logo). W pierwszej grupie znaleźć można firmy takie jak Elmark, Eltron, Astor, OEM Automatic. Ta druga grupa to np. Phoenix Contact, Weidmüller, Finder, Relpol, Murrelektronik.
Ostatnią wyraźnie wydzieloną grupę tworzą specjalistyczne firmy dystrybucyjne koncentrujące się na sprzedaży zasilaczy, dla których urządzenia te są najważniejszą częścią oferty. To firmy, MPL Power Elektro znany ze sprzedaży produktów Delta i własnych opracowań i Amicus - dostawca zasilaczy Sunny i ESPE.
Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców zasilaczy w Polsce.