Wiktor Kozioł
product manager w firmie CSI
- W jaki sposób najlepiej podejść do wyboru obudowy dla projektowanego urządzenia?
Aktualnie każde urządzenie elektryczne, które jest oferowane na rynku europejskim, powinno spełniać wymagania dyrektywy EMC, co powoduje, że wybór odpowiedniej obudowy ma kluczowe znaczenie dla możliwości wprowadzenia produktu na rynek. Podzespoły, które generują duże zaburzenia, powinny być montowane w obudowach o zwiększonej tłumienności.
Z kolei podstawowymi parametrami mechanicznymi, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze obudowy są: waga elementów, jakie będą montowane w danej obudowie, oraz sposób ich montażu. Ponadto należy uwzględnić środowisko, w jakim dane urządzenie będzie używane.
Pozwoli to nam na odpowiednie dobranie materiału wykonania obudowy i określenie poziomu jej szczelności w celu zapewnienia długiej i bezawaryjnej pracy. Szczególnie istotne jest to w przypadku obudów dla branży spożywczej, chemicznej czy petrochemicznej, gdzie nieodpowiednio dobrany materiał powoduje szybką korozję w ciągu kilku tygodni i potrzebę wymiany skorodowanych elementów na nowe.
Kolejnym istotnym krokiem przy wyborze obudowy jest obliczenie parametrów termicznych, jakie będą występować podczas użytkowania urządzenia i w miarę potrzeby dobór wentylatorów lub klimatyzatorów do szaf i obudów. Odpowiednie chłodzenie będzie chronić zamontowane urządzenia przed przegrzewaniem i zapobiegać przestojom linii produkcyjnych, a także zapewni dłuższą żywotność podzespołów elektronicznych.
- Jakie jest znaczenie kompleksowości oferty w obudowach na rynku krajowym?
Oprócz samych obudów oferujemy wycięcia w celu przystosowania obudów do montażu przepustów kablowych, złączy, kratek wentylacyjnych czy klimatyzatorów. Cały czas rozwijamy też ofertę akcesoriów do obudów przemysłowych. Przykładowo ostatnio wprowadziliśmy kompaktowe listwy zasilające z możliwością zdalnego sterowania i monitorowania zasilania wraz z zapisem historii jego parametrów, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi rozwiązaniami przy budowie kiosków reklamowych, laboratoriów testowych, linii produkcyjnych itp.
Zdalne sterowanie pozwala na oszczędność energii poprzez wyłączanie niepotrzebnych urządzeń w danej chwili i włączanie, kiedy ich działanie jest faktycznie potrzebne. Kompleksowość oferty, według nas, nie opiera się tylko na bogatej gamie produktów.
Cenna jest również dla nas informacja zwrotna klienta, jak w danej aplikacji sprawują się nasze produkty i jak reagują na występujące tam warunki. Pozwala nam to oferować najlepsze rozwiązania do danych zastosowań i systematycznie ulepszać asortyment obudów i akcesoriów, ponieważ kluczową cechą dla użytkowników w przemyśle jest niezawodność i żywotność urządzeń elektronicznych.
|