Wersje dla platform IoT i płytek rozwojowych

W dzisiejszych czasach rynek traci utrwalony przez lata sztywny podział na część konsumencką i profesjonalną, a obszar wspólny dla tych dwóch sektorów nie jest już czymś niewielkim i incydentalnym, tak jak dawniej było w przypadku produktów typu COTS. Jest to dzisiaj wymierna część półprofesjonalna.

To przenikanie się dotyczy wielu typów produktów, bo dużo urządzeń konsumenckich ma na tyle dobre parametry jakościowe i środowiskowe, że może być stosowanych poza pierwotnym przeznaczeniem. Na rynku obudów też widać podobne procesy, bo producenci tworzą wersje ułatwiające takie aplikacje.

Typy obudów z największą sprzedażą ilościowo

Wykres ilustrujący sprzedaż obudów pod kątem ilościowym zawiera na pierwszym miejscu małe obudowy plastikowe, a więc takie do montażu różnych urządzeń elektronicznych. Elektroniki w naszym otoczeniu jest dzisiaj mnóstwo i w naturalny sposób ta grupa musiała się wybić na prowadzenie. Z kolei małe obudowy metalowe to domena aplikacji przemysłowych, telekomunikacyjnych i urządzeń instalowanych w trudnych warunkach środowiskowych, poza pomieszczeniami, natomiast obudowy na szynę są jednak zbyt specjalistycznym produktem, aby wybić się w zestawieniu ilościowym. Można jednak powiedzieć, że i tak wynik w tym przypadku (32%) jest wysoki, bo większość produktów tego typu to importowany osprzęt elektroinstalacyjny.

Doskonałym przykładem mogą być tutaj komputery jednopłytkowe, takie jak Raspbery Pi i podobne, dla których wytwarza się obudowy dopasowane pod kątem aplikacyjnym, np. dla automatyki domowej. Podobnie jest w zakresie aplikacji IoT, gdzie można nabyć wersje dopasowane do popularnych gotowych platform sprzętowych. Proces ten nie wydaje się istotny dla rynku od strony wartościowej, ale warto go dostrzec, bo pokazuje jeden z kierunków rozwoju rynku elektroniki.

Wiktor Kozioł

product manager w firmie CSI

  • W jaki sposób najlepiej podejść do wyboru obudowy dla projektowanego urządzenia?

Aktualnie każde urządzenie elektryczne, które jest oferowane na rynku europejskim, powinno spełniać wymagania dyrektywy EMC, co powoduje, że wybór odpowiedniej obudowy ma kluczowe znaczenie dla możliwości wprowadzenia produktu na rynek. Podzespoły, które generują duże zaburzenia, powinny być montowane w obudowach o zwiększonej tłumienności.

Z kolei podstawowymi parametrami mechanicznymi, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze obudowy są: waga elementów, jakie będą montowane w danej obudowie, oraz sposób ich montażu. Ponadto należy uwzględnić środowisko, w jakim dane urządzenie będzie używane.

Pozwoli to nam na odpowiednie dobranie materiału wykonania obudowy i określenie poziomu jej szczelności w celu zapewnienia długiej i bezawaryjnej pracy. Szczególnie istotne jest to w przypadku obudów dla branży spożywczej, chemicznej czy petrochemicznej, gdzie nieodpowiednio dobrany materiał powoduje szybką korozję w ciągu kilku tygodni i potrzebę wymiany skorodowanych elementów na nowe.

Kolejnym istotnym krokiem przy wyborze obudowy jest obliczenie parametrów termicznych, jakie będą występować podczas użytkowania urządzenia i w miarę potrzeby dobór wentylatorów lub klimatyzatorów do szaf i obudów. Odpowiednie chłodzenie będzie chronić zamontowane urządzenia przed przegrzewaniem i zapobiegać przestojom linii produkcyjnych, a także zapewni dłuższą żywotność podzespołów elektronicznych.

  • Jakie jest znaczenie kompleksowości oferty w obudowach na rynku krajowym?

Oprócz samych obudów oferujemy wycięcia w celu przystosowania obudów do montażu przepustów kablowych, złączy, kratek wentylacyjnych czy klimatyzatorów. Cały czas rozwijamy też ofertę akcesoriów do obudów przemysłowych. Przykładowo ostatnio wprowadziliśmy kompaktowe listwy zasilające z możliwością zdalnego sterowania i monitorowania zasilania wraz z zapisem historii jego parametrów, co czyni je niezwykle atrakcyjnymi rozwiązaniami przy budowie kiosków reklamowych, laboratoriów testowych, linii produkcyjnych itp.

Zdalne sterowanie pozwala na oszczędność energii poprzez wyłączanie niepotrzebnych urządzeń w danej chwili i włączanie, kiedy ich działanie jest faktycznie potrzebne. Kompleksowość oferty, według nas, nie opiera się tylko na bogatej gamie produktów.

Cenna jest również dla nas informacja zwrotna klienta, jak w danej aplikacji sprawują się nasze produkty i jak reagują na występujące tam warunki. Pozwala nam to oferować najlepsze rozwiązania do danych zastosowań i systematycznie ulepszać asortyment obudów i akcesoriów, ponieważ kluczową cechą dla użytkowników w przemyśle jest niezawodność i żywotność urządzeń elektronicznych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również