Szafy - tu użyteczność i parametry są najważniejsze

Duże szafy przemysłowe stanowią odrębną, cenną biznesowo grupę, która jest wykorzystywana do montażu urządzeń, do rozdziału energii, sterowników, napędów i oczywiście do systemów teleinformatycznych. W tym ostatnim zakresie ich typowe zastosowanie to centrum informatyczne firmy, zawierające serwer, sprzęt sieciowy, centralę telefoniczną, zasilanie gwarantowane, system alarmowy, rejestrator wideo z kamer monitoringu, system archiwizacji danych i podobne urządzenia.

Urządzenia takie stanowią kluczową infrastrukturę informatyczną, stąd obudowa, która je mieści, musi być nie tylko wysokiej jakości, ale zawierać szereg przemyślanych rozwiązań umożliwiających wygodną instalację i rozbudowę. Zwykle bazują one na profilach metalowych tworzących szkielet, do których dołączane są ściany, podłoga, sufit, szyny, prowadnice, przepusty.

Najważniejsze trendy pozytywne dla rozwoju rynku obudów

Na liście czynników pozytywnie wspierających rozwój rynku wyraźnie wybijają się dwie kategorie związane z możliwością nadania projektowanemu urządzeniu cech niepowtarzalnych. Dokonuje się tego przez użycie obudowy standardowej (katalogowej), która następnie jest poddawana modyfikacjom. Poza stworzeniem możliwie niepowtarzalnego wzoru obudowy seryjne poddawane są obróbce mechanicznej, a więc wycinaniu otworów pod gniazdo złącza oraz frezowanie, frezowaniu. To także lakierowanie, wykonywanie paneli czołowych i podobna obróbka mechaniczna, którą najlepiej zlecić do wyspecjalizowanej firmy. Takie możliwości zapewnia dzisiaj większość producentów obudów i jak widać z wykresu są to usługi poszukiwane przez klientów i w zasadzie można powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich lat stały się dla omawianego rynku standardem.

Pozwala to na ich modułowe zestawianie, łatwe prowadzenie ciągów elektrycznych, rozbudowę o klimatyzatory itd. Szafy wykonywane są zazwyczaj z malowanej blachy stalowej. Najczęściej nie mają z góry zdefiniowanej konstrukcji, a większość producentów pozwala na ich kompozycję z elementów składowych. Użytkownik może dobierać nie tylko wielkość, ale też sposób łączenia, materiał drzwi, a do tego korzystać z szerokiej gamy akcesoriów.

Narzędzia projektowe dla mechaniki

Duża część narzędzi projektowych typu EDA, czyli oprogramowanie do projektowania płytek drukowanych i rysowania schematów, zapewnia dzisiaj możliwość wizualizacji przestrzennej płytki, a więc prezentacji w 3D. Projekt układu elektronicznego może być też przenoszony w tej postaci do oprogramowania CAD do projektowania mechanicznego, a więc na przykład AutoCad lub SolidWorks.

Poza tymi pakietami są też inne programy zdolne do połączenia komputerowego projektu PCB z obudową w spójny projekt systemowy pozwalający na spasowanie całości (ECAD). Uzbrojony w takie narzędzia inżynier ma dzisiaj o wiele większe możliwości upakowania konstrukcji w obudowie, weryfikacji projektu pod kątem realizowalności, warunków chłodzenia.

Najważniejsze trendy zmieniające rynek obudów

Najważniejsze trendy techniczne rynku obudów to dostępność usług mechanicznych oraz możliwość indywidualizacji obudowy poprzez modyfikacje mechaniczne, lakierowanie, wykonywanie frontów (paneli), tak aby w efekcie otrzymać kompletny i gotowy produkt, do którego wystarczy zamontować płytkę i akcesoria. Kolejna kategoria, a więc prostota mocowania i montażu, dodatkowo uwypukla znaczenie tego, że producenci oczekują jak najmniej kłopotów z tą częścią urządzenia, zapewne dlatego, iż mechanika wykracza poza ich obszar kompetencji oraz z ogólnie rosnącego stopnia specjalizacji. Warto też dostrzec to, że istotne czynniki to też to, aby obudowa miała charakter uniwersalny, a więc dała się przynajmniej częściowo wykorzystać do kolejnych wersji jako rozwiązanie skalowalne.

W ten sposób daje się też ominąć wiele typowych pomyłek, gdzie obudowa nie daje się zamknąć, bo duży element blokuje wspornik lub otwory w PCB nie pasują do kołków. Funkcje wizualizacji 3D w oprogramowaniu inżynierskim bardzo szybko się rozwijają i tworzą coraz więcej możliwości weryfikacji projektu.

W niektórych przypadkach mówi się już nawet o jakości fotograficznej takiego zobrazowania trójwymiarowego, na którym płytka wygląda jak rzeczywista. Ich wykorzystanie staje się coraz łatwiejsze dzięki temu, że producenci obudów udostępniają pliki z dokumentacją CAD dla swoich produktów. Ponieważ nowoczesne obudowy o ciekawym wzornictwie nie są już prostopadłościenne, tylko pełne krzywizn, narzędzia 3D stają się po prostu nieodzowne.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również