Obudowy i szafy dla elektroniki oraz przemysłu - od nich zaczyna się projekt

Rynek obudów dla elektroniki i przemysłu rośnie w ostatnich latach dynamicznie, dotrzymując tempa rozwojowi elektroniki. Wszystkie urządzenia muszą mieć jakąś obudowę i tym samym każda koncepcja związana z postępującą cyfryzacją przemysłu (jak Przemysł 4.0) lub większą penetracją elektroniki (jak IoT) sprzyja rozwojowi branży. Do coraz większej elektronizacji prowadzi też wiele inwestycji i trwające modernizacje starszych urządzeń. Napędy i systemy sterowania, oświetlenie, komunikacja, to przykłady obszarów, w których elektroniki jest coraz więcej, stąd zapotrzebowanie na obudowy jest i w perspektywie lat będzie dalej duże. Do chłonnego rynku krajowego dodają się zlecenia eksportowe od firm zagranicznych, co razem zapewnia nie tylko dobre warunki biznesowe, ale także stabilną koniunkturę.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Szafy - tu użyteczność i parametry są najważniejsze

Duże szafy przemysłowe stanowią odrębną, cenną biznesowo grupę, która jest wykorzystywana do montażu urządzeń, do rozdziału energii, sterowników, napędów i oczywiście do systemów teleinformatycznych. W tym ostatnim zakresie ich typowe zastosowanie to centrum informatyczne firmy, zawierające serwer, sprzęt sieciowy, centralę telefoniczną, zasilanie gwarantowane, system alarmowy, rejestrator wideo z kamer monitoringu, system archiwizacji danych i podobne urządzenia.

Urządzenia takie stanowią kluczową infrastrukturę informatyczną, stąd obudowa, która je mieści, musi być nie tylko wysokiej jakości, ale zawierać szereg przemyślanych rozwiązań umożliwiających wygodną instalację i rozbudowę. Zwykle bazują one na profilach metalowych tworzących szkielet, do których dołączane są ściany, podłoga, sufit, szyny, prowadnice, przepusty.

Najważniejsze trendy pozytywne dla rozwoju rynku obudów

Na liście czynników pozytywnie wspierających rozwój rynku wyraźnie wybijają się dwie kategorie związane z możliwością nadania projektowanemu urządzeniu cech niepowtarzalnych. Dokonuje się tego przez użycie obudowy standardowej (katalogowej), która następnie jest poddawana modyfikacjom. Poza stworzeniem możliwie niepowtarzalnego wzoru obudowy seryjne poddawane są obróbce mechanicznej, a więc wycinaniu otworów pod gniazdo złącza oraz frezowanie, frezowaniu. To także lakierowanie, wykonywanie paneli czołowych i podobna obróbka mechaniczna, którą najlepiej zlecić do wyspecjalizowanej firmy. Takie możliwości zapewnia dzisiaj większość producentów obudów i jak widać z wykresu są to usługi poszukiwane przez klientów i w zasadzie można powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich lat stały się dla omawianego rynku standardem.

Pozwala to na ich modułowe zestawianie, łatwe prowadzenie ciągów elektrycznych, rozbudowę o klimatyzatory itd. Szafy wykonywane są zazwyczaj z malowanej blachy stalowej. Najczęściej nie mają z góry zdefiniowanej konstrukcji, a większość producentów pozwala na ich kompozycję z elementów składowych. Użytkownik może dobierać nie tylko wielkość, ale też sposób łączenia, materiał drzwi, a do tego korzystać z szerokiej gamy akcesoriów.

Narzędzia projektowe dla mechaniki

Duża część narzędzi projektowych typu EDA, czyli oprogramowanie do projektowania płytek drukowanych i rysowania schematów, zapewnia dzisiaj możliwość wizualizacji przestrzennej płytki, a więc prezentacji w 3D. Projekt układu elektronicznego może być też przenoszony w tej postaci do oprogramowania CAD do projektowania mechanicznego, a więc na przykład AutoCad lub SolidWorks.

Poza tymi pakietami są też inne programy zdolne do połączenia komputerowego projektu PCB z obudową w spójny projekt systemowy pozwalający na spasowanie całości (ECAD). Uzbrojony w takie narzędzia inżynier ma dzisiaj o wiele większe możliwości upakowania konstrukcji w obudowie, weryfikacji projektu pod kątem realizowalności, warunków chłodzenia.

Najważniejsze trendy zmieniające rynek obudów

Najważniejsze trendy techniczne rynku obudów to dostępność usług mechanicznych oraz możliwość indywidualizacji obudowy poprzez modyfikacje mechaniczne, lakierowanie, wykonywanie frontów (paneli), tak aby w efekcie otrzymać kompletny i gotowy produkt, do którego wystarczy zamontować płytkę i akcesoria. Kolejna kategoria, a więc prostota mocowania i montażu, dodatkowo uwypukla znaczenie tego, że producenci oczekują jak najmniej kłopotów z tą częścią urządzenia, zapewne dlatego, iż mechanika wykracza poza ich obszar kompetencji oraz z ogólnie rosnącego stopnia specjalizacji. Warto też dostrzec to, że istotne czynniki to też to, aby obudowa miała charakter uniwersalny, a więc dała się przynajmniej częściowo wykorzystać do kolejnych wersji jako rozwiązanie skalowalne.

W ten sposób daje się też ominąć wiele typowych pomyłek, gdzie obudowa nie daje się zamknąć, bo duży element blokuje wspornik lub otwory w PCB nie pasują do kołków. Funkcje wizualizacji 3D w oprogramowaniu inżynierskim bardzo szybko się rozwijają i tworzą coraz więcej możliwości weryfikacji projektu.

W niektórych przypadkach mówi się już nawet o jakości fotograficznej takiego zobrazowania trójwymiarowego, na którym płytka wygląda jak rzeczywista. Ich wykorzystanie staje się coraz łatwiejsze dzięki temu, że producenci obudów udostępniają pliki z dokumentacją CAD dla swoich produktów. Ponieważ nowoczesne obudowy o ciekawym wzornictwie nie są już prostopadłościenne, tylko pełne krzywizn, narzędzia 3D stają się po prostu nieodzowne.

Spis treści
Powiązane treści
Maszczyk: Chcę skupić w firmie wszystkie procesy związane z wytwarzaniem urządzeń elektronicznych
Obudowy serii ECS dla aplikacji pracujących w wymagających warunkach środowiskowych
Kradex - rozwój produktowy i kolejne certyfikaty
NETIO 4All - kompaktowe listwy zasilające i acces point w jednym
Hermetyczne obudowy serii ZP firmy Kradex
Obudowy półprzewodników mocy - kierunek zmian wskazuje elektryczna motoryzacja
Obudowy oraz szafy dla elektroniki i przemysłu - szeroki i różnorodny rynek jest coraz bardziej wymagający
PRODUKCJA URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH - w kooperacji z firmą EMS lub we własnym zakresie
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Elektromechanika
Targi zagraniczne
Targi elektrotechniczne Eliaden 2026
Targi zagraniczne
Międzynarodowe targi przemysłu i automatyki - Industry Days 2025
Targi zagraniczne
TAIPEI AMPA | E-Mobility | AutoTronics
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów