Automaticon 2011

Automaticon to największa w krajowej branży impreza targowo-wystawiennicza, stanowiąca dla wielu osób główny punkt w zawodowym kalendarzu spotkań, którą traktuje się często jako barometr koniunktury. Podobnie jak w latach ubiegłych publikujemy w marcowym "Elektroniku" przewodnik targowy, w którym analizujemy główne trendy związane z tym wydarzeniem oraz zapowiadamy najważniejsze produkty i firmy, które pojawią się na tej imprezie.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Co z tymi firmami elektronicznymi?

Decyzję sprzed lat na temat zastąpienia w profilu targów "pomp i armatury" przez elektronikę dzisiaj można ocenić jako dalekowzrocznie słuszną, bo dzisiaj to głównie te firmy zapychają dziurę po odchodzących firmach z automatyki i powoli stają się istotną siłą w strukturze wystawców.

Widać to na tegorocznej liście, gdzie ponownie wiele firm pojawiających się po raz pierwszy kojarzonych jest właśnie z elektroniką - w tym roku to m.in. Discotech, RS Components, System, Essemtec, Brady, na targi wróciło też kilka przedsiębiorstw po kryzysowej przerwie, np. Merserwis i Biall.

Wzrost liczby firm elektronicznych nie jest jeszcze "zmianą warty", ale na pewno wyraźnym trendem. Firmy elektroniczne są także bardzo aktywne w zakresie seminariów, gdyż blisko połowa terminów została obsadzona właśnie przez nie. Ale analiza i porównanie obecnych list wystawców z tymi sprzed kilku lat niestety trochę psuje ten sielankowy nastrój. W tym roku nie będzie firmy Qwerty, która wystawiała się przez wiele lat.

Nie będzie Acte, Sonelu, Rittala, Egmontu, Mery, Polwatu, z mniejszych firm zabraknie także SiGarden. Na Automaticon nie wrócił też Soyter. Lista tych, którzy na targach bywali, ale przestali, też zawiera wiele znanych marek w elektronice: Atel, Amicus, Elproma, Tomsad, AET, Andpol, WW Elektronik, NDN, Radiotechnika, Lafot i kilka innych. Trzeba przyznać, że rotacja jest duża. Wydaje się, że powodem jest to, że firmy elektroniczne podchodzą do działań marketingowych, reklamy oraz promocji w sposób silnie utylitarny.

Stefan Kaźmirczak

prezes Contrans TI

  • Contrans TI wystawia się na Automaticonie regularnie od paru lat. Wydaje się że znaleźliście na tej imprezie swoje miejsce. Inne firmy elektroniczne pojawiają się i znikają, Wy nie. Czego zatem firmy elektroniczne powinny oczekiwać od tej imprezy, aby się nie rozczarować?

Targi Automaticon to miejsce, gdzie obecni są polscy producenci sprzętu elektronicznego. Większość z nich wytwarza urządzenia elektroniki profesjonalnej na potrzeby przemysłu i energetyki. Są to nasi obecni i przyszli klienci, którzy prezentują swoje wyroby i jednocześnie obserwują konkurencję.

Nasza obecność wśród tego grona to sposób na kreowanie sympatii do firmy i określonych produktów, w naszym przypadku - podzespołów i elementów elektronicznych, zapoznania się z nowinkami. To również okazja do spotkań w odmiennej atmosferze, bez pośpiechu dnia codziennego.

  • Z listy seminariów wynika, że ponownie będziecie promować mikrokontrolery TI. One się wydają Waszym motorem, ale co jeszcze warto pokazywać na tej imprezie?

Jesteśmy w tej wyjątkowej sytuacji, że zakres mikrokontrolerów produkowanych przez TI jest bardzo szeroki, a one same znajdują interesujące aplikacje - sterowanie silnikami, czujniki bezprzewodowe, komunikacja PLC, urządzenia HMI. Mikrokontrolery do napędów to jednak tylko pretekst, by podczas seminariów zaprezentować bogaty zakres układów liniowych, interfejsowych i przetworników do tego typu aplikacji.

Seminaria to również sposób na pokazanie naszych kompetencji rzeszom odbiorców, których jeszcze nie znamy. Półprzewodniki cieszą się największym zainteresowaniem zwiedzających targi. Zainteresowanie wzbudzają też inne podzespoły i elementy: moduły komunikacyjne GSM i do transmisji krótkiego zasięgu, czujniki parametrów środowiskowych, a także prozaiczne elementy elektromechaniczne - złącza czy wyłączniki termiczne.

Wielu zwiedzających poszukuje podzespołów do przetwarzania energii, w tym "zielonej" energii. Nieodmiennie warto pokazywać elementy (szczególnie półprzewodniki) z perspektywy narzędzi projektowych. Dobre oprogramowanie i płyty prototypowe to skuteczny sposób wyzwolenia kreatywności konstruktora, a w efekcie najkrótsza droga do dobrze zaprojektowanego i bezawaryjnego produktu.

Prestiż, wizerunek są na kolejnych miejscach przed nowymi kontraktami, większą sprzedażą, pozyskaniem nowych klientów. Firmy elektroniczne w porównaniu do tych z automatyki są też zwykle mniejsze, często ich struktura bazuje na tym, że właściciel jest jednocześnie dyrektorem zarządzającym. Sprzyja to dużej elastyczności i szybkości podejmowania decyzji. Brak planów rocznych, rozbudowanych działów marketingu, w połączeniu z tym, że kadra zarządzająca lub nierzadko sam prezes uczestniczy w targach, przekłada się na szybkie decyzje, które nie są poddawane obróbce statystycznej przez kilka lat.

Firmy elektroniczne pojawiają się więc na Automaticonie, licząc na bezpośrednie korzyści, takie jak na przykład pozyskanie nowych klientów. Niestety nierzadko się okazuje, że ich stoiska odwiedzają głównie ci znani, a nowych osób praktycznie nie ma. W efekcie targi sprowadzają się do roli wizerunkowointegracyjnej, a więc formuły utrwalonej wiele lat temu i nie spełniają ich oczekiwań.

Takie firmy wystawiają się jeden raz lub kilka i odchodzą. Elektronika jest w porównaniu do automatyki branżą "uboższą", opierającą działalność na niewielkich marżach, a w automatyce sprzedająca raczej tańsze produkty. Tutaj nie ma dużych budżetów reklamowych, co widać w wielkości stoisk oraz właśnie w dużej rotacji.

W aspekcie długofalowym

Z pewnością ewolucja targów wizerunkowo- integracyjnych w imprezę utylitarną i komercyjną nie jest łatwa, nie przez wszystkich oczekiwana ani też być może nawet możliwa. Niestety targi odbywają się tylko raz w roku, co powoduje, że wszystkie zmiany trzeba obliczać w perspektywie minimum 5- letniej.

Leszek Czabak

LC Elektronik

  • Jak oceniają Państwo po zeszłym roku nową halę w Expo XXI ? Co zmieniła ona w targach, jak sprawdziła się na ostatniej imprezie?

Nowa hala w zgodnym odczuciu zespołu obsługującego stoisko LC Elektronik nie spełniła w zeszłym roku pokładanych nadziei. Niedostateczne rozreklamowanie wśród odwiedzających, mało widoczne oznaczenia dojścia i nieatrakcyjna komunikacja z resztą powierzchni wystawienniczej spowodowały, że klienci potraktowali ją jako margines Automaticonu.

Dlatego zdecydowaliśmy się na powrót do poprzedniej hali. Być może drugi rok przyniesie zmianę w nastawieniu odwiedzających. Wdaje mi się, że łączenie tematyczne wystawców stwarza szansę na skuteczniejsze dotarcie do klientów, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i dużo zależy od przyjętego klucza grupowania i doboru firm.

  • Jakie korzyści odnosi LC Elektronik z Automaticonu? Czy jest to dla Was miejsce do budowania potencjału marki własnej czy też po prostu do robienia interesów?

Targi te są dla nas ważne z wielu powodów. Co roku pojawia się na polskim rynku wiele nowych podmiotów, firmy zmieniają profil produkcji, wdrażają nowe wyroby i tym samym poszukują nowych partnerów lub innych elementów oferty u dotychczasowych dostawców. Automaticon według mnie jest bardzo dobrym miejscem, aby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom, a także zaprezentować potencjał firmy.

Budowa a właściwie w naszym przypadku umacnianie obecności marki LC Elektronik ma także istotne znaczenie. Co roku przygotowujemy na targi prezentacje nowych produktów i usług, a ostatnie 12 miesięcy, jakie upłynęły od ubiegłorocznych targów, zaowocowały wieloma nowymi rozwiązaniami, które jak zdołaliśmy zaobserwować, spotykają się z dużym zainteresowaniem naszych klientów.

Niemniej organizatorzy imprez zagranicznych dylemat ten rozwiązują doraźnie poprzez organizację grupowych stoisk tematycznych - małych boksów sprzedawanych po obniżonej cenie, gdzie pojawiają się firmy innowacyjne, małe i specjalistyczne, takie które oczekują od targów wsparcia w biznesie. U nas takich działań brakuje.

Tegoroczne targi

Automaticon 2011 zapowiada się interesująco, co w największym stopniu wynika z poprawiającej się sytuacji w biznesie. Na stronach internetowych wielu firm już kilka miesięcy temu pojawiły się w aktualnościach informacje na temat planowanego uczestnictwa. Nierzadko wpisy tam wyglądają na najważniejsze wydarzenia w rocznym kalendarzu, co przekonuje, że do obecności w hali Expo firmy podchodzą bardzo poważnie.

W ramach przewodnika targowego publikujemy podstawowe informacje o targach (lista wystawców, seminaria) oraz o innych imprezach targowych, które mogą zainteresować firmy elektroniczne. Uzupełnieniem tekstu redakcyjnego są prezentacje firmowe, w których zapowiadamy to, co będzie pokazywane na Automaticonie.

Dodatkiem do "Elektronika" jest także ulotka z mapą rozłożenia ekspozycji, która ułatwia poruszanie się po targach. Zapraszamy również do odwiedzin i kontaktu z pracownikami magazynów "Elektronik" i "APA" na stoisku wydawnictwa E-6, jak zawsze w holu razem z innymi mediami branżowymi.

Robert Magdziak

Spis treści
Powiązane treści
Polski producent elektroniki
Prawo Moore'a w sprzęcie do automatycznego testowania
Rozmowa z Anetą Grabowską, dyrektorem regionalnym Farnell na Polskę i Kraje Bałtyckie
Elementy firmy Würth Elektronik do zabezpieczeń portów USB 2.0 przed zaburzeniami EMI i wyładowaniami ESD
Przyciski i moduły podświetlane diodami LED
Złącza Harting - wszechstronne, funkcjonalne i przyszłościowe
Wasz partner w montażu obwodów drukowanych
TME - dwa stoiska na Automaticonie
Narzędzia dla elektroniki
Rohde & Schwarz na targach Automaticon 2011
Zestaw ewaluacyjny do kolorowych diod LED
Elektronika, automatyka, wysyłka 24h
DPO5000 i MSO5000 - nowa generacja oscyloskopów z luminoforem cyfrowym
Rozwiązania Digital Signage i bezprzewodowa komunikacja dla przemysłu
Sprzedaż tworząca wartość dodaną
Podzespoły elektroniczne dla automatyki
Kompaktowe sterowniki G-4500-3GWA z modemem 3G i GSM
Ocena systemów automatycznej kontroli optycznej
Bornico - kompleksowa oferta usług od pomysłu do gotowego wyrobu
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Mikrokontrolery i IoT
Bogactwo interfejsów komunikacyjnych PCIe
Elektromechanika
ept connectors - złącza do wymagających aplikacji
Elektromechanika
QS – złącza wysokoprądowe niskonapięciowe
Elektromechanika
Obudowy gwarantujące bezpieczeństwo i niezawodność
Komponenty
Profesjonalne obudowy EMKO Case – idealne rozwiązanie dla przemysłu i IPC
Komponenty
Kontroler DSC dsPIC o wydajności sterowania w czasie rzeczywistym
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów