Profile rynkowe firm

Aby ułatwić szybkie zorientowanie się, kto jest kim na rynku obudów w Polsce, w tabelach 1-3 podane zostały informacje na temat wielkości firmy i głównych linii produktów będących w ofertach dystrybutorów. Spośród 44 firm, jakie nadesłały wypełnione ankiety, aż 16 zajmuje się produkcją obudów plastikowych - Fibox i Phoenix Contact, a z krajowych - Maszczyk i Kradeks. Produkcja obudów metalowych to po stronie producentów zagranicznych Pentair oraz Rittal, a z polskich ZPAS, Radmor, Wiran, Radiolex, El-Box i Sabaj, Armel, Agmar, Pulsar i Pokój.

Polskie firmy produkcyjne w większości zajmują się wytwarzaniem obudów metalowych, które przeznaczone są do zastosowań w telekomunikacji, sterowniach, systemach zasilania, systemach komputerowych i podobnych zastosowaniach przemysłowych, takich gdzie zamówienia dotyczą niewielkich serii produktów, ale za to na przykład wymagających zapewnienia dużej odporności na czynniki środowiskowe, o indywidualnych wykonaniach lub po prostu tańszych.

W takich ramach mieszczą się m.in. pulpity i panele sterownicze, systemy alarmowe i kontroli dostępu, urządzenia telewizji przemysłowej, zasilacze, obudowy do sprzętu teleinformatycznego, szafy telekomunikacyjne i podobne. Takie zastosowania pozwalają współistnieć małym innowacyjnym firmom krajowym razem z silną konkurencją ze strony dużych producentów, głównie niemieckich.

W porównaniu do innych sektorów elektroniki, liczbę producentów obudów w kraju należy ocenić jako dużą. Po stronie dystrybucji obudowy dostarcza szereg firm handlowych, niemniej trudno znaleźć uniwersalną regułę opisującą je wszystkie. Często można odnieść wrażenie, że jest chyba dokładnie odwrotnie, bowiem nierzadko dostawcy obudów różnią się od siebie diametralnie.

Najczęściej firmy sprzedają obudowy standardowe katalogowe produkowane przez renomowanych producentów. Wpasowują się one w ogólny profil aktywności większości firm. Gdy zaangażowanie dystrybutora w obudowach jest duże, zwykle w ofercie ma on kilka linii produktowych wiodących producentów. To dlatego, że wielu wytwórców ma wąską specjalizację i dystrybutor chcąc mieć w miarę kompleksową i szeroką ofertę, rzadko może bazować na jednej linii.

Przykładem firm dystrybucyjnych tego typu może być LC Elektronik, który powiązany jest z siedmioma producentami zagranicznymi oraz firmy takie jak Apar, Dacpol, Eltron, dla których obudowy wydają się mieć spore znaczenie biznesowe. Drugą grupę firm tworzą dystrybutorzy związani z jednym lub maksymalnie z dwoma producentami. Obudowy w tym przypadku są uzupełnieniem i dopełnieniem innej części biznesu i pozwalają im zwiększyć wartość dodaną.

Przykładem może być tutaj firma CSI sprzedająca komputery przemysłowe i jednocześnie obudowy przemysłowe i teleinformatyczne firmy Pentair-Schroff , wykorzystywane do ich integracji w systemach. Podobne podejście do biznesu mają także Semicon, LaFot, Eltronika, Microdis, Acte, Elmag, Piomar i Ambit. Firm dystrybucyjnych, które sprzedawałyby tylko obudowy, a na dodatek jednego producenta, nie ma.

Tabela 3. Dane kontaktowe do firm wymienionych w tabelach 1 i 2

Powodem są wcześniej omawiane ograniczenia wynikające z wąskiej specjalizacji producentów, konieczności zapewnienia kompleksowej oferty i usług, a także ograniczona wielkość rynku wykluczająca możliwość osiągnięcia rentowności. Obudowy sprzedają też dystrybutorzy katalogowi, na przykład TME, ELFA i Farnell.

Firmy te mają szerokie spektrum produktów, podzespołów, komponentów i materiałów. W typowym przypadku współpracują też z kilkoma producentami obudów po to, aby mieć w miarę uniwersalną ofertę. W ich przypadku dobór dostawców ukierunkowany jest zwykle na maksymalizację asortymentu pod kątem firm elektronicznych i nie nosi znamion specjalizacji.

Zestawienie tabelaryczne

Tabela 4. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Zbiorcze informacje na temat obudów oferowanych przez krajowych dostawców zawierają tabele 1 i 2.

Zestawienie podzielono na cztery sekcje: kolejne wiersze zawierają kolejno informacje na temat wielkości firmy, oferty w zakresie obudów metalowych, plastikowych oraz akcesoriów i dostępnych usług.

W tabeli 3 zostały zawarte dane kontaktowe i główne linie dystrybucyjne 44 firm, które nadesłały wypełnione ankiety.


Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach
są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród
dostawców obudów do urządzeń elektronicznych w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również