Nowości w HMI

W zakresie interfejsu HMI sporo się dzieje i istnieje duża szansa na to, że w kolejnych latach równowaga ta może zostać naruszona. Rozwiązania dotykowe stają się coraz lepsze i wiele nowych kontrolerów pozwala na obsługę w rękawiczce, bez problemów z szybkością detekcji i pewnością wykrywania dotyku. Są też takie, gdzie istnieje możliwość wykrycia siły nacisku palca na przycisk (poprzez ocenę wielkości dotkniętego pola), co daje możliwość zapewnienia lepszej responsywności interfejsu.

Tendencje w zakresie koniunktury w końcu 2018 r.
 
Sytuacja na rynku na przełomie 2018 i 2019 roku oceniona została jednoznacznie pozytywnie. Ponad połowa pytanych określiła ją jako dobrą i taka opinia krajowych przedsiębiorców, którzy są z reguły powściągliwi w chwaleniu, może tylko cieszyć. Co trzeci pytany w ankiecie uznał warunki biznesowe w omawianym sektorze jako zadowalające, ale biorąc pod uwagę, że dla sporej części firm przełączniki i klawiatury to mały dodatek, rozrzut ocen i tak jest niewielki.

Widoczny jest też rozwój technologii haptycznych, a więc takich, w których urządzenie komunikuje się z operatorem za pomocą dotyku. Na razie sprowadza się to do potwierdzenia stanu za pomocą wibracji, co już w przypadku przycisków dotykowych i klawiatur ekranowych jest wykorzystywane do zapewnienia wspomnianego potwierdzenia zadziałania, ale zapewne niedługo aktuatory haptyczne zostaną też wbudowane do przycisków.

Kolejna innowacja, jaka czeka w kolejce, to optyczne czujniki zbliżeniowe, które wykorzystują do wykrywania obiektu (palca) impuls światła generowany przez laser lub LED i mierzą czas, po jakim wróci sygnał odbity od przedmiotu (jest to metoda o nazwie Time of Flight, ToF).

Ocena warunków biznesowych panujących na rynku w 2018 roku
 
2018 rok z punktu widzenia warunków biznesowych przez blisko dwie trzecie pytanych specjalistów został uznany za okres dobry, a co piąta firma postrzega go nawet jako bardzo dobry. Rynkowi elementów elektromechanicznych w Polsce sprzyja ogólny rozwój branży elektronicznej, a zwłaszcza liczne małe i średnie firmy produkujące specjalistyczne urządzenia przemysłowe i użytkowe. Ich liczba i potencjał cały czas rośnie, dlatego mimo silnej konkurencji branża cały czas się rozwija i wykres tę tezę wyraźnie potwierdza. Można sobie życzyć, aby 2019 rok nie był gorszy.

Elementy dotykowe z czujnikiem ToF rozwiązują całkowicie problem rękawiczki, pozwalają na aktywację (wybudzenie urządzenia) przy zbliżeniu się osoby do czujnika. W wersji z laserem czujniki ToF mogą dokonywać wielu pomiarów odległości jednocześnie, tworząc mapę trójwymiarową zbliżającego się obiektu i w ten sposób zapewniają niewrażliwość na zakłócenia.

Na koniec warto wspomnieć, że do interfejsu HMI dodawane będzie rozpoznawanie gestów. Umożliwią to właśnie wielopunktowe czujniki ToF, które tworząc trójwymiarowy model obiektu, dostarczą danych dla komputera, który na podstawie serii pomiarów wykryje gest, czyli w praktyce ruchy dłoni.

Branże o największym potencjale zakupowym
 
W obszarze przełączników, przycisków i klawiatur strukturę odbiorców zdominowali klienci z obszaru przemysłu. To z pewnością nie jest zaskakujące, bo są oni modelowym klientem dla takich rozwiązań i w ich przypadku można mówić o najmniejszym znaczeniu wszystkich nowości dotykowych. Rynek przemysłowy jest konserwatywny, a jednocześnie zainteresowany jakością, przez co znaczenie tej grupy zawsze jest w warunkach krajowych duże. Druga pozycja dla sprzętu z obszaru elektroniki konsumenckiej jest bardziej zaskakująca i sugeruje ona, że jeśli ktoś oczekiwał, iż technologie dotykowe wypchną z rynku rozwiązania mechaniczne, to ten scenariusz nie jest realizowany i nic nie wiadomo o takich planach.

Czy te wszystkie nowe pomysły wypchną z rynku rozwiązania mechaniczne? Z pewnością nie, ale mogą doprowadzić do przetasowań i zapewnią, że w branży zawsze będzie coś nowego.

Martyna Mackiewicz

Beatronic Polska

  • Czego oczekują klienci od dostawców klawiatur?

Klienci oczekują przede wszystkim wysokiej jakości produktu, szybkiej realizacji zleceń, możliwości indywidualizacji ich zamówień, a także opieki posprzedażowej, czyli pomocy w ramach gwarancji i pogwarancyjnego wsparcia.

  • Jakie najważniejsze cechy klawiatur są brane pod uwagę przy kupnie?

Decydując się na zakup, należy zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia, do jakich zastosowań dany produkt ma nam służyć. Kolosalne znaczenie ma stopień ochrony IP zarówno w poziomie zabezpieczenia przed wilgocią, jak i w poziomie zabezpieczenia wnętrza urządzenia przed ciałami obcymi oraz pyłem. Istotny jest także układ klawiszy i sposób podłączenia, ale w tym przypadku trzeba kierować się indywidualnymi preferencjami.

  • Jak wybierać dostawcę elementów elektromechanicznych?

Przy wyborze głównego dostawcy elementów elektronicznych należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie na rynku branżowym. Wysoka renoma dostawcy gwarantuje udany zakup.

Bardzo istotna jest też jakość i dostępność części do naszych produktów, czy dana część jest wykonana z dobrego materiału i posiada odpowiedni certyfikat. Kolejną istotną cechą jest szeroki asortyment naszego dostawcy, co zapewni klientowi możliwość uzyskania oferty od wielu renomowanych producentów oraz doradztwo w zakresie doboru odpowiednich komponentów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również