Jakość i wzornictwo

Ciągłym trendem w branży jest poprawiająca się jakość rozwiązań elektromechanicznych i ich wygląd, czyli wzornictwo. Żywe kolory tworzyw sztucznych, kształty wykraczające daleko poza nudne prostopadłościany lub podświetlenia ledowe są z pewnością przykładem zachodzących zmian w omawianym sektorze.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
Zestawienie najbardziej przeszkadzających rozwojowi rynku przełączników i klawiatur otwiera silna konkurencja, na którą wskazała ponad połowa pytanych. Duże negatywne oddziaływanie zamienników i podróbek wyrobów markowych, które znalazło się na drugim miejscu i zostało wskazane przez odrobinę mniejszą liczbę pytanych specjalistów, też wiąże się z konkurencją, gdyż to właśnie takie produkty znacząco wpływają na warunki biznesowe w tym obszarze rynku i od lat stanową branżowy problem. Trzecie miejsce, a więc długie oczekiwanie na dostawę, to znak obecnych czasów, który pokazuje, że problemy z zaopatrzeniem nie dotyczą jedynie kondensatorów i podzespołów dyskretnych, ale w pewnym stopniu także innych grup produktowych. Na pewno alokacja prowadzi do zakłóceń w łańcuchu dostaw, bo wiele projektów (oraz zakupów z nimi związanych) jest przesuwanych na później, do czasu aż uda się kupić potrzebne kluczowe elementy.

Jest to wynik tego, że producenci mają dzisiaj do dyspozycji lepsze materiały i urządzenia produkcyjne zapewniające większą dokładność, ale także tego, że zaawansowane technologie produkcyjne są coraz bardziej przystępne. Druk cyfrowy o wysokiej rozdzielczości, znakowarki i obrabiarki laserowe nie są już luksusem dostępnym dla największych firm i coraz częściej są wykorzystywane do personalizacji produktów, wykonywania produkcji małoseryjnej i innych operacji.

Obrabiarki laserowe zapewniają wszystko, co jest dzisiaj potrzebne do zapewnienia jakości, a więc wysoką precyzję wykonywania oznaczeń, trwałość oraz szybkość. Patrząc na całkowite koszty posiadania, stają się także kosztowo efektywne, gdyż nawet jak inwestycja wymaga większych nakładów na początku, to potem jest to równoważone małymi kosztami użytkowania.

Rozwój technologii dotykowych a rynek podzespołów elektromechanicznych
 
Dotykowe rozwiązania interfejsu użytkownika są konkurencją techniczną dla tradycyjnych rozwiązań mechanicznych i z pewnością mają wiele zalet. Ale co do siły ich oddziaływania na rynek elementów elektromechanicznych, zdania są już podzielone. Zdaniem pytanych specjalistów dotykowy interfejs użytkownika to domena niektórych wybranych rozwiązań i tym samym sektorów rynku elektroniki. Dotykowo nie przełącza się obwodów dużej mocy, gdzie wymagana jest pewność działania lub możliwość obsługi w rękawiczkach. To samo dotyczy aplikacji związanych z bezpieczeństwem, gdzie stan urządzenia musi być znany przed włączeniem zasilania i wielu innych. Tych wyjątków jest na tyle dużo, że naturalnie hamuje to proces przechodzenia "na dotyk".

Takie urządzenia pozwalają zapewnić możliwość wytwarzania produktów o wysokiej jakości technicznej i wizualnej w małej skali, bez konieczności sięgania po kompromisy. W warunkach krajowych jest to bardzo cenne.

Krystian Adamus

Horizon Technologies

  • Jak zmienia się podejście klientów do jakości?

Na przełomie ostatnich lat widzimy zdecydowanie większy nacisk kładziony na jakość projektowanych i produkowanych urządzeń, które później trafiają do sprzedaży. Jakość rozumianą szerzej niż tylko wykorzystanie najlepszych materiałów do wykonania określonego komponentu. To przede wszystkim dbałość o estetykę urządzenia, która pozwala wyróżnić produkt spośród rozwiązań innych producentów i jest jednym z elementów uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Jeszcze nie tak dawno temu, wdrażając nowe komponenty lub kompleksowe rozwiązania, pracowaliśmy z jedną osobą po stronie klienta. Zazwyczaj był to elektronik. Teraz w większości przypadków mamy do czynienia z zespołem osób o zróżnicowanych kompetencjach i innym spojrzeniu na powstający produkt. Coraz częściej zdarzają się też projekty, w ramach których prowadzimy z klientem audyt wzorniczy, który ostatecznie prowadzi do powstania strategii wzorniczej.

Widzimy, że nasi klienci kładą coraz większy nacisk na jakość sprzedawanych produktów, kreując przy tym silną markę przedsiębiorstwa, dbając o jakość własnych zasobów, procesów i komunikacji. Budują silną pozycję rynkową, zarządzając szeroko pojętą jakością produktów i usług dostarczanych na rynek.

  • Na co zwracać uwagę przy selekcji firmy?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy komponentów z tak zwanej półki, czy też szukamy indywidualnych rozwiązań. W tym drugim przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Trzeba wówczas zwrócić uwagę na wiarygodność i doświadczenie naszego potencjalnego partnera biznesowego.

Sprawdzić, jak długo funkcjonuje na rynku, ile unikatowych projektów ma w swoim portfolio, czy i jakie ma zasoby potrzebne do wdrożenia nowego projektu lub też dostaw partii produkcyjnych. Bardzo ważne jest, aby dostawca był w stanie aktywnie uczestniczyć w procesie wdrażania nowego produktu, w fachowy i profesjonalny sposób doradzać zarówno pod kątem technologicznym, ale również wzorniczym czy funkcjonalnym.

Jednym słowem nasz przyszły partner biznesowy powinien pełnić funkcję doradcy, który będzie w stanie naszkicować oczekiwany przez klienta pomysł i jednocześnie będzie potrafił zalecić modyfikacje projektu w oparciu o swoje doświadczenie, a także zoptymalizować go pod kątem dalszej produkcji. Wszystko po to, by nowe rozwiązanie było estetycznie wykonane, z wysokiej jakości materiałów, a przy tym optymalnie zaprojektowane pod kątem ekonomiki produkcji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również