Montaż, PCB i podzespoły

Z istnieniem silnej konkurencji chińskiej w zakresie płytek drukowanych trzeba się niestety pogodzić i szukać na rynku nisz oraz metod zapewnienia większej wartości dodanej, która pozwoli firmie zachować konkurencyjność. W warunkach krajowych taką niszą jest montaż podzespołów, a najlepiej pełna usługa kontraktowa EMS.

W stronę EMS kierują się w zasadzie wszystkie firmy z analizowanego obszaru. Producenci kontraktowi rozszerzają działalność o zapewnienie płytek drukowanych dla klienta oraz komponentów. Nawiązują oni współpracę z producentami chińskimi, współpracują z dostawcami (pośrednikami, brokerami) obecnymi na rynku w Polsce i biorą na siebie to, aby płytki niezbędne do produkcji móc zorganizować bez angażowania klienta. Dla tych firm jest to naturalne działanie, bez żadnego obowiązującego schematu współpracy. Jedni nawiązują współpracę bezpośrednią z producentami w Chinach, inni współpracują z brokerami działającymi w kraju, a najwięcej firm EMS działa w modelu mieszanym, czyli bez z góry ułożonej współpracy oraz nastawienia na jednego partnera.

Montaż podzespołów oferują także producenci PCB, którzy rozwijają w tym kierunku biznes. Jest to słuszny kierunek pozwalający zapewnić lepszą ofertę klientowi, zgodny z oczekiwaniami rynkowymi i globalnymi trendami w zakresie wzrostu znaczenia outsourcingu i pogłębiającej się specjalizacji.

Montaż komponentów na zamawianych płytkach drukowanych proponują też chińscy producenci PCB, ale w tym zakresie akurat przebić im się jest niełatwo. Powodem jest to, że klienci, którzy zamawiają płytki z montażem, idą na całość, a więc chcą też, aby usługodawca zapewnił im podzespoły. Z reguły to oznacza jakieś problemy, bo tego nie ma, a zamiast tamtego może być coś innego. Na zmiany nie trzeba się niby zgadzać, ale brak zgody powoduje, że cena przestaje być konkurencyjna, tak samo jak termin wykonania usługi. Samo uzgadnianie zmian jest czasochłonne, a różnica w cenie nie jest duża więc te dodatkowe trudności mają działanie zaporowe.

Usługi EMS oferowane przez chińskich producentów PCB opierają się na tym, że klient wybierze do projektu podzespoły, które ta firma ma w magazynie. A ma najczęściej elementy lokalnych wytwórców, te popularne i typowe. Inne można dosłać, zamienić na jakieś równoważne lub poczekać, aż firma je kupi, ale to piętrzenie trudności najprościej rozwiązać, zamawiając usługę w kraju. Krajowe firmy mają dobrze przetarte ścieżki zaopatrzenia u dystrybutorów, często prowadzą buforowe magazyny typowych elementów o uniwersalnym przeznaczeniu (np. kondensatorów 100 nF w rozmiarze 0603) i są w stanie uwolnić od konieczności szukania kompromisów.

Można zaryzykować tezę, że komponenty elektroniczne stanową największą barierę hamującą zapędy dalekowschodnich EMS-ów na naszym rynku. Dotyczy to szczególnie tamtejszych firm PCB, które rozszerzyły się o montaż i zlecenia prototypowe.

Dla rynku PCB montaż podzespołów z pewnością wydaje się najbliższy tematycznie do rozwoju, ale rozwoju kompetencji można poszukiwać także w drugim kierunku, a więc w stronę usług projektowania elektroniki. W tym obszarze kryją się duże możliwości i warto zacząć budować już dzisiaj jakiś przyczółek.

Didrik Bech


 CEO firmy Elmatica

  • Co jest największym ograniczeniem dla rozwoju rynku PCB?

Obecnie pojawiają się też sytuacje, że producent elektroniki wymaga często przeniesienia produkcji do innych krajów z powodu wojen handlowych, wymagań dotyczących łańcucha dostaw i bezpieczeństwa cybernetycznego. To może wpłynąć na zmianę miejsca produkcji i podnieść cenę PCB, a tym samym stać się wyzwaniem lub ograniczeniem w kolejnych latach. Innym wyzwaniem może być nowa, przełomowa technologia, jaką jest druk 3D, jednak istnieje ona już od ponad 10 lat, a jej wpływ na działalność w zakresie obwodów drukowanych był bardziej ukierunkowany na rozwój nowych obszarów biznesowych i uzupełnienie istniejącej technologii, umożliwiając uzyskanie bardziej specjalistycznych obwodów PCB. Jakaś radykalna zmiana w branży nie nastąpiła.

  • Jakie są najważniejsze cechy ofert, które są brane pod uwagę przy wyborze dostawcy PCB?

Wybór odpowiedniego dostawcy PCB zależy od technologii, wymagań klienta, cen, żądanej jakości, planowanego czasu życia produktu, spełnienia wymagań norm środowiskowych, zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego, dostępnej dokumentacji i rodzaju materiałów, z jakich ma być zbudowana płytka. Gdy produkt jest przeznaczony do produkcji w małej skali, nie powinien być kierowany do fabryki specjalizującej się w dużych seriach. Gdy aplikacja jest częścią europejskich programów kosmicznych, warto mieć pewność, że dostawca będzie zatwierdzony przez ESA, a jeśli jest to produkt obronny, wymagana jest przejrzystość w odniesieniu do kraju pochodzenia produktu.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również