Rynek PCB daje wiele możliwości zaopatrzenia

Pomijając chwilowo obwody wytwarzane przez producentów krajowych, można wyróżnić następujące sposoby zaopatrywania się w importowane PCB. Pierwszy to specjalizowani pośrednicy mający w kraju biuro i współpracujący z wieloma fabrykami w Azji (brokerzy). Zapewniają oni obsługę lokalnych klientów i rozliczenia, nie opierają biznesu na współpracy z jedną fabryką, tylko z wieloma oraz działają w dużej, międzynarodowej skali. Doskonałym przykładem takiego podejścia do biznesu są NCAB lub Elmatica.

Inni próbują działać podobnie do nich, ale w ich przypadku lokalne przedstawicielstwo to niekoniecznie biuro ze sporą obsadą, tylko jeden pracownik, często na tzw. homeoffi- ce, czyli pracujący w domu, zapewniający kontakt dla przedsiębiorców w języku polskim i rozliczenia z fakturą w złotych. Jeszcze inni pośrednicy działają z zagranicy i nie tworzą nawet lokalnego punktu kontaktowego, ale faktem jest, że często mają w swoich zasobach osoby mówiące po polsku. Na rynku polskim aktywni są również zagraniczni producenci PCB z Europy Zachodniej, jak i krajów ościennych (np. Eurocircuits, Gatema).

Jaka jest aktualna koniunktura w branży PCB?
 
Aktualna koniunktura na krajowym rynku obwodów drukowanych postrzegana jest jako zadowalająca lub dobra. Co więcej, wykres ma prawie takie same proporcje, jak pokazana w innym zestawieniu ocena ubiegłego (2020) roku, co pozwala na przypuszczenie, że od wielu miesięcy sytuacja w branży PCB niewiele się zmienia. Rynek elektroniki zawsze charakteryzował się dużą odpornością na kryzysy w gospodarce i pandemia tę regułę po raz kolejny potwierdza.
Wpływ pandemii koronawirusa na działalność w obszarze PCB
 
Nie ma uniwersalnego wskazania na to, w jakim stopniu pandemia koronawirusa zmieniła warunki działalności na rynku obwodów drukowanych, bo na wykresie zawierającym zestawienie ocen każde pytanie z ankiety ma wymierną reprezentację. Wprawdzie co czwarta firma zanotowała wzrost sprzedaży, ale taka sama liczba dostawców wykazała znaczące spadki obrotów. Zapewne zależy to od struktury klientów, tego, czy okazali się oni podatni na pandemię, od stopnia dywersyfikacji biznesu, a więc różnorodności klientów, stopnia kompleksowości oferty, a nawet od tego, czy udało się ustrzec pracowników przed zachorowaniem. Sumarycznie negatywny oddźwięk miała ponad połowa odpowiedzi, co niestety jest dość dużym udziałem.

Firmy EMS i więksi producenci elektroniki próbują obwody importować samodzielnie. To samo dotyczy wybranych firm dystrybucyjnych, które potrafią znajdować takie kontakty w Azji i mają kadrę do ich obsługi. W przypadku firm kontraktowych import bezpośredni od producenta sprawdza się przede wszystkim w przypadku obsługi większych i planowanych serii produkcyjnych. Dlatego firmy te z reguły mają elastyczne podejście do zaopatrzenia i współpracują z lokalnymi producentami, importerami i bezpośrednio z producentami i wybierają najkorzystniejsze oferty dla produkcji, prototypowania lub zleceń specjalnych.

Na koniec warto wspomnieć, że producenci dalekowschodni coraz częściej mają rozbudowane platformy internetowe sprzedaży z kalkulatorami online i rozbudowanymi narzędziami informatycznymi pozwalającymi na pełną samoobsługę. Pozwalają one na przesłanie plików i złożenie zlecenia bezpośrednio u producenta. Z takich możliwości korzystają głównie osoby prywatne, a więc świat hobbystów i makerów, bo dla firm płatności przez Paypal są barierą, tak samo jak księgowanie takich transakcji, a poza tym z tego, co można wyczytać na forach dyskusyjnych, zamówienia firmowe wymagają umiejętności radzenia sobie z odprawą celną.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku PCB w 2020 roku?
 
Ubiegły rok był okresem dużych zawirowań w całej gospodarce światowej, wywołanych przez pandemię. Na początku problem dotyczył producentów chińskich, którzy zamykali zakłady z uwagi na wzrost liczby osób chorujących. Potem doszły problemy logistyczne wywołane przez blokady ruchu lotniczego, a w kolejnych miesiącach pandemia rozlała się po Europie. Jak na skalę problemów, uzyskana w naszej ankiecie ocena warunków biznesowych panujących w branży PCB wydaje się w miarę wyważona, bo oceny pozytywne stanowią blisko trzy czwarte odpowiedzi.
Płytki drukowane z Azji a rynek krajowy
 
Niezmiennie od lat udział płytek drukowanych zamawianych w Chinach na naszym rynku się zwiększa. Takie wskazania notujemy od ponad dekady i nie widać, aby proces ten miał kiedyś wyhamować. To, że nie doszło do jakichś spektakularnych bankructw i zamknięć po stronie producentów krajowych, jest zapewne zasługą wyłącznie szybko rozwijającego się rynku, ale prawdą jest, że warunki ich działalności stale się pogarszają i nie wiadomo, jak długo utrzyma się względny status quo. Być może pandemia poprawi nieco pozycję dostawców lokalnych, ale niestety wszystko to są jedynie przypuszczenia.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również