Szybkie prototypowanie
W warunkach polskich poszukiwaną cechą przez klientów jest szybkie prototypowanie obwodów. Wynika to z wielu czynników biznesowych i technicznych, między innymi z tego, że projektantom się spieszy i czas między skończeniem pracy a wypróbowaniem prototypu zawsze niemiłosiernie się dłuży. Wiele pracy to tzw. projekty, a więc zlecenia na wykonanie urządzenia, systemu lub instalacji. Do nich konieczne jest wykonanie płytek i z reguły im szybciej, tym lepiej. Cena w takich sytuacjach ma mniejsze znaczenie.
Z takich powodów wiele firm krajowych proponuje wykonanie ekspresowe prototypów, a niektóre zakłady wręcz w nich się specjalizują. Jest to z pewnością jakaś metoda konkurowania na rynku, niemniej wcale nie łatwa, bo wymaga ona dopracowania organizacji i procesów do tego, aby ta szybkość była osiągana zawsze, a nie w ramach "pospolitego ruszenia".
Szybkie prototypowanie powinno łączyć się z dużą automatyzacją obsługi klienta, a więc tym, aby pliki można było przesłać przez Internet, aby zostały one sprawdzone automatycznie, status zlecenia można było podejrzeć zdalnie i aby można było zapłacić online. Z tym jest gorzej, wielu producentów ma już na swoich stronach kalkulatory kosztów zleceń, ale w stosunku do dzisiejszych wymagań klientów to za mało. Bezsprzecznie potrzebna jest większa automatyzacja procesów i czynności, tak aby producent skupiał się na tym, co powinien zrobić. Akurat w przypadku prototypów można osiągnąć dużą automatyzację, bo regułą jest, że są one wytwarzane bez kontroli (lub z minimalnym sprawdzeniem) projektu.