Opinie

Kierunek Z
Artykuły

Kierunek Z

Coraz więcej zmian prawnych dotyczy elektroniki
Coraz więcej zmian prawnych dotyczy elektroniki
Na rozwój elektroniki zawsze miały wpływ regulacje prawne oraz wymagania formalne określające kryteria bezpieczeństwa użytkowania, dokładności pomiarów i podobne ustalenia. Wszyscy bez dyskusji z pewnością się zgodzą, że są one potrzebne, gdyż zwykle dotyczą niewidocznych i niełatwych do zbadania cech produktów. Dlatego w naturalny sposób z czasem regulacji prawnych zaczęło przybywać.
Czytaj dalej
Dotykowa ofensywa
Dotykowa ofensywa
Dla wielu osób iPhone firmy Apple jest symbolem zmian zachodzących we współczesnej w elektronice konsumenckiej i kamieniem milowym postępu technologii. Można się z tym zgadzać lub nie, niemniej nie da się nie zauważyć coraz silniejszego wpływu nowoczesnych gadżetów elektronicznych na zmiany w całej elektronice i siły wytyczania kierunków jej rozwoju. Przez wiele lat źródłem inspiracji do rozwoju przemysłu elektronicznego były aplikacje profesjonalne oraz to, co działo się w wojsku. Pojawiające się tam nowe technologie z czasem przenikały do sprzętu powszechnego użytku, stając się po kilku latach dostępne dla wszystkich branż i szerokiego grona użytkowników.
Czytaj dalej
Odwrót od Chin?
Odwrót od Chin?
Od dwóch dekad przemysł elektroniczny konsekwentnie przenosi produkcję do Chin. Dotyczy to zwłaszcza wyrobów powszechnego użytku oraz urządzeń, w których oszczędności związane z niższymi kosztami pracy są znaczące i przesądzają o konkurencyjności. Na przestrzeni ostatnich lat doszliśmy do tego, że wytwarzanie w Chinach stało się tak popularne, że zdziwienie budzi nie fakt produkcji w tym kraju, ale fakt, gdy była ona w USA lub Europie.
Czytaj dalej
Kłopotliwe standardy
Kłopotliwe standardy
Im szybsze tempo rozwoju elektroniki, większy zasięg oddziaływania nowych technologii i większy asortyment produktów, tym gorzej ze standardami. Porozumienie się wielkich producentów elektroniki okazuje się często niemożliwe nawet w przypadku technicznych drobiazgów. Chwilami odnosi się nawet wrażenie, że dla wielu rynkowych gigantów celem nie jest współpraca, zgodność i kompatybilność, ale właśnie coś dokładnie odwrotnego. Faktem jest też dewaluacja pojęcia standard, którym dzisiaj coraz częściej określa się rozwiązania dominujące na rynku, ale znacznie rzadziej wspólne dla grupy firm.
Czytaj dalej
Walka o środek rynku
Walka o środek rynku
Rynek tradycyjnych domowych pecetów od kilku lat nie może wyjść z dołka i gdyby nie laptopy, sprzedaż procesorów, pamięci i układów grafi cznych ległaby w gruzach na długo przed kryzysem. Oprócz komputerów przenośnych sprzedaż takich podzespołów ratują zastosowania przemysłowe, a zwłaszcza wykorzystywane w nich systemy komputerowe. W ciągu ostatnich lat ten sektor rynku stał się na tyle atrakcyjny dla producentów takich jak Intel lub Microsoft , że zaczęły one wytwarzać produkty specjalnie dostosowane do specyfiki tych zastosowań.
Czytaj dalej
Czy domowa automatyka trafi kiedyś do inteligentnego domu?
Czy domowa automatyka trafi kiedyś do inteligentnego domu?
Koncepcję inteligentnego domu lub układów domowej automatyki znamy doskonale od wielu lat. Połączenie za pomocą sieci oświetlenia, ogrzewania, urządzeń audio-wideo i AGD w jeden system też nie jest niczym nowym. To samo dotyczy domowej automatyki, której w naszych domach jest z pewnością coraz więcej, ale mimo wielu zapowiedzi od lat nie udaje się nikomu połączyć jej w funkcjonalną całość.
Czytaj dalej
Zmiany prawne a rozwój elektroniki
Zmiany prawne a rozwój elektroniki
Jeszcze dziesięć lat temu wydawało się, że rozwój elektroniki to proces całkowicie naturalny, w którym zachodzące zmiany wynikały z rosnących potrzeb konsumentów i ogólnego rozwoju technologii związanego z miniaturyzacją, cięciem kosztów, ograniczaniem poboru mocy, wzrostem niezawodności. Jednak liczba inicjatyw ustawodawczych podejmowanych w ostatnim okresie, których źródłem jest Komisja Europejska, zmusza do zastanowienia, czy zmiany prawne w coraz większym stopniu nie stają się istotnym czynnikiem determinującym kierunek i tempo rozwoju elektroniki. I czy siła ich oddziaływania na rynek nie zaczyna przeważać nad innymi kryteriami.
Czytaj dalej
Nowe horyzonty
Nowe horyzonty
Patrząc od strony ekonomicznej, większość układów sterujących lub automatów logicznych powinna być wykonywana obecnie z wykorzystaniem mikrokontrolera. Co więcej jego użycie może być wskazane nawet tam, gdzie dotąd konstruktorzy obywali się bez układów scalonych, za wykorzystaniem elementów dyskretnych.
Czytaj dalej
Nowe oblicze zielonej elektroniki
Nowe oblicze zielonej elektroniki
Szybko drożejąca energia elektryczna, i ogólne spowolnienie w światowej gospodarce spowodowały, że w ostatnich miesiącach ponownie gorącym tematem stały się zagadnienia związane z minimalizacją poboru mocy, ograniczaniem zużycia energii elektrycznej, czyli innymi słowy, wszystkie technologie ekologiczne, które określa się terminem zielona elektronika .
Czytaj dalej
Czym Polska różni się od USA?
Czym Polska różni się od USA?
Każdego roku w styczniu najważniejszym wydarzeniem światowej elektroniki jest wystawa Consumer Electronics Show w Las Vegas, na której pokazuje się wszystkie produkty i technologie z zakresu elektroniki powszechnego użytku, które będą w ciągu najbliższych miesięcy wchodzić na rynek. Znaczenie tej wystawy rośnie od kilku lat, a dokładniej od momentu, kiedy produkty konsumenckie stały się osią rozwoju i centrum zainteresowania światowego przemysłu. Dla analityków i specjalistów targi te są też dobrą płaszczyzną do obserwacji rynkowych zmagań konkurencyjnych technologii, prognozowania trendów i zjawisk.
Czytaj dalej
Ratunek w analogówce
Ratunek w analogówce
Jednym z wielu efektów spowolnienia w światowym przemyśle półprzewodnikowym jest znaczny wzrost zainteresowania producentów półprzewodników układami analogowymi. Pojawiają się one coraz liczniej w firmach, także tych kojarzonych wyłącznie z techniką cyfrową i są traktowane jako dobre lekarstwo na kłopoty ostatnich miesięcy.
Czytaj dalej
Bądźmy optymistami!
Bądźmy optymistami!
Czytając informacje w prasie na temat aktualnego stanu światowego przemysłu elektronicznego, trudno wywnioskować cokolwiek więcej ponad to, że sytuacja nie jest najlepsza i nie wiadomo, jak dalej potoczą się losy biznesu w 2009 roku. Jeszcze mniej wiadomo o tym, co będzie działo się w Polsce, gdyż większość rozważań dotyczy tego, czy światowe zawirowania nas ominą lub w jakim stopniu zła sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów wpłynie na kondycję polskiej gospodarki.
Czytaj dalej
Początek końca
Początek końca
"...klasyczne rezonatory są z punktu widzenia dzisiejszej elektroniki zbyt duże, za mało odporne na narażenia mechaniczne i zmiany temperatury. Wiele nowoczesnych urządzeń bazuje na jednym układzie scalonym typu SoC i dlatego najbardziej logicznym krokiem jest wbudowanie źródła częstotliwości wzorcowej do środka obudowy, a najlepiej jego integracja ze strukturą..."
Czytaj dalej
Ile zapłacić za ekologię?
Ile zapłacić za ekologię?
"...Gdyby o powodzeniu rynkowym decydowała tylko przyjaźń ze środowiskiem, po napędzany wodorem samochód wyprodukowany przez Hondę ustawiałyby się kolejki..." Zainteresowanie konsumentów kupnem artykułów gospodarstwa domowego, określanych jako produkty przyjazne dla środowiska, o dużej sprawności energetycznej lub jako "zielone" w ostatnim roku spadło średnio o 20%, podała Shelton Group w raporcie Energy Pulse 2007. Jeszcze bardziej zmalała liczba chętnych do wymiany działającego sprzętu AGD na nowy, bardziej "zielony".
Czytaj dalej
Powrót zielonej elektroniki
Powrót zielonej elektroniki
Pomiędzy rokiem 2000 a 2005 podwoiło się zużycie energii przez komputerowe centra przetwarzania danych wzrastając z 71 mld kilowatogodzin rocznie do 150 mld kWh/r. Ponieważ zmiana ta wiąże się przede wszystkim z gwałtownym rozwojem Internetu i rosnącym znaczeniu komunikacji bezprzewodowej, należy więc oczekiwać, że w kolejnych latach zapotrzebowanie na energię będzie rosło jeszcze szybciej. Liczba użytkowników Internetu i telefonów komórkowych w krajach Dalekiego Wschodu szybko rośnie, dlatego mimo, że aktualnie 2/3 z podanych wartości zużycia przypada na USA i Europę oczekuje się, że za kilka lat proporcje między Dalekim Wschodem oraz USA razem z Europą wyrównają się, co dodatkowo zwiększy zapotrzebowanie na prąd.
Czytaj dalej
Konsumenckie zwroty
Konsumenckie zwroty
Nadejście ery elektroniki konsumenckiej w światowej elektronice zapowiadane było przez przedstawicieli biznesu elektronicznego zupełnie bez entuzjazmu. Szybko zmieniający się asortyment, niewielki czas życia produktów, duże znaczenie mody i trendów, nieustanna presja na obniżanie cen, to przykłady wielu negatywnych zjawisk, z jakimi trzeba się zmagać na tym nowym i trudnym rynku. Firmy elektroniczne nie zawsze dobrze czują się w tym obszarze biznesu, gdyż zmuszone są ponosić większe ryzyko nietrafnych decyzji.
Czytaj dalej
Zawirowania finansowe nowym wyzwaniem dla elektroniki
Zawirowania finansowe nowym wyzwaniem dla elektroniki
Każdy elektronik, który ma nawet niewielkie doświadczenie ekonomiczne wie, że większość zjawisk związanych z koniunkturą w naszej branży ma charakter cykliczny. Dołki i górki na rynku powtarzają się co kilka lat, trendy nadchodzą i odchodzą, powodując, że historia większości zjawisk wielokrotnie się powtarza, chociaż za każdym razem nieco inaczej.
Czytaj dalej
Monitoring i zdalna diagnostyka
Monitoring i zdalna diagnostyka
Systemy RFID to znany od wielu lat produkt przeznaczony do zdalnej identyfi kacji produktów, pozwalający także na monitoring i gromadzenie informacji o oznakowanych obiektach. Ogromna liczba zastosowań w połączeniu z niewielkimi wymiarami sensorów daje fantastyczne możliwości aplikacyjne i tworzenie nowych, ale często niestety kontrowersyjnych, aplikacji.
Czytaj dalej
Pułapki dobrej praktyki inżynierskiej
Pułapki dobrej praktyki inżynierskiej
W pracy inżyniera projektanta pełno jest założeń, reguł i zasad postępowania, które często nazywamy dobrą praktyką inżynierską. Wiadomo, że można obliczyć wartości wielu elementów, parametry sygnału, poziomy napięć i prądów lub zasymulować ich wartości, ale cały szereg decyzji związanych z projektem, czasem obejmujących nawet większą część pracy inżynierskiej, nie tylko nie da się wyznaczyć analitycznie, ale jest przyjmowanych jako arbitralne subiektywne decyzje.
Czytaj dalej
Czy musimy bać się elektroniki?
Czy musimy bać się elektroniki?
Podchodzącemu do lądowania na lotnisku Heathrow Boeingowi 777 w połowie stycznia tego roku w ułamku sekundy wysiadło zasilanie, co zmusiło pilotów natychmiastowego awaryjnego lądowania, w czasie którego połamały się koła, a samolot wylądował ślizgając się kadłubem po asfalcie.
Czytaj dalej
Efektywność energetyczna hasłem w 2008 roku
Efektywność energetyczna hasłem w 2008 roku
Od wielu lat rozwój urządzeń elektronicznych od strony technologicznej napędza szereg uniwersalnych trendów, do których zaliczają się miniaturyzacja, większa wydajność niski pobór mocy. Od wielu lat tworzą one główny wektor zmian i powodują, że pojawiające się w nowym roku nowe produkty są nie tylko lepsze, ale i tańsze.
Czytaj dalej

Informator Rynkowy Elektroniki 2025 już dostępny! Pobierz!

Informator Rynkowy Elektroniki to największe źródło informacji dla polskiego rynku elektroniki. To publikacja przeznaczona dla menadżerów i kadry zarządzającej, ale także dla inżynierów konstruktorów oraz pracowników działów zaopatrzeniowych firm. Znajdź dostawców i producentów! Pozyskaj klientów! Pobierz bezpłatnie!
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów