Opinie

Produkcja wraca do domu
Artykuły

Produkcja wraca do domu

REACH, WEEE – coraz więcej wątpliwości
REACH, WEEE – coraz więcej wątpliwości
Minęło dziewięć lat, od kiedy obowiązuje dyrektywa o zużytym sprzęcie elektrotechnicznym i elektronicznym WEEE. Nałożyła ona na producentów elektroniki obowiązek zorganizowania, sfinansowania zbierania i recyklingu zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, wyprodukowanego i wprowadzonego na rynek krajowy. Nieco krócej obowiązuje REACH - dyrektywa, której celem jest rejestracja, ograniczanie poziomu i obowiązek informowania użytkowników wyrobów o potencjalnie niebezpiecznych substancjach wykorzystywanych przy produkcji i mogących się wydzielać podczas eksploatacji produktu. Obydwa akty prawne obowiązują już na tyle długo, że ich pozytywne skutki powinny zacząć być widoczne.
Czytaj dalej
Usługi posprzedażne nowym rynkiem dla firm elektronicznych
Usługi posprzedażne nowym rynkiem dla firm elektronicznych
Współczesna elektronika jest branżą bardzo dynamicznie się rozwijającą. Wszyscy się z tym zgadzamy i przywykliśmy już nawet, że tempo pojawiania się nowości produktowych i podzespołowych jest oszałamiająco duże. Wiele komponentów pojawia się na rynku, aby po chwili zniknąć na skutek niewielkiego zainteresowania klientów lub być zastąpione przez nowe lepsze wersje. Efekt jest taki, że tempo wypadania produktów z rynku w ostatnich latach znacząco wzrosło, w czym z pewnością miał udział kryzys w światowej gospodarce.
Czytaj dalej
Kupić nowe czy naprawiać?
Kupić nowe czy naprawiać?
Czy jest jeszcze sens naprawiania popularnej elektroniki? Czy lepiej po prostu wyrzucać źle działający sprzęt i kupować nowy? Takie pytanie zadajemy sobie coraz częściej, a patrząc jak szybko znikają lub przebranżawiają się serwisowe punkty usługowe widać, że podobne dylematy nurtują wiele osób.
Czytaj dalej
Kiedy elektronika zdominuje motoryzację?
Kiedy elektronika zdominuje motoryzację?
Wystarczyło kilka lat, aby średnia wartość urządzeń elektronicznych montowanych w nowych samochodach osiągnęła bardzo wysoki pułap wynoszący 40% wartości pojazdu. I na tym z pewnością elektronizacja samochodów się nie skończy, bo obecnie kupującym nie wystarczają już systemy wspomagające hamowanie i kontrolę kierownicy. Nabywcy chętnie wydają pieniądze na wiele innych układów związanych z ogólnym bezpieczeństwem podróży, uważając te wydatki za dobrą inwestycję. Coś w tym z pewnością jest, bo skoro w 70% przypadków za wypadki na drogach odpowiedzialni są kierowcy, to jasne jest, że każde wsparcie kierowcy ze strony systemów elektronicznych przekłada się realnie na wzrost bezpieczeństwa podróżowania.
Czytaj dalej
Cynowe wąsy zablokowały pedały gazu w Toyotach
Cynowe wąsy zablokowały pedały gazu w Toyotach
Kilkanaście miesięcy temu media szeroko informowały o problemach niektórych modeli samochodów Toyoty, których użytkownicy obserwowali chwilowe, nagłe i samoczynne przyspieszanie auta. W pojedynczych przypadkach doszło nawet do na szczęście drobnych kolizji. Awarie te były na tyle dziwne, że w wersję wydarzeń przedstawianą przez kierowców mało kto wierzył, szczególnie, że samochody w serwisach nie wykazywały istnienia jakichkolwiek anomalii z działaniem. Mimo to problemy z pedałem gazu mocno uderzyły w markę Toyoty i spowodowały wiele strat finansowych związanych z utratą zaufania klientów.
Czytaj dalej
Kiedy gwarancja jest problemem?
Kiedy gwarancja jest problemem?
Producenci elektroniki często przerzucają serwis na importera lub dystrybutora, a powodem jest zwykle chęć ograniczenia kosztów transportu i skrócenia czasu napraw. Niemniej w ten sposób producenci pozbywają się nadzoru nad serwisami i zwykle nie mają żadnego wypływu na skuteczność napraw gwarancyjnych i ich jakość.
Czytaj dalej
Inwestuj w kryzysie
Inwestuj w kryzysie
Ostatnie perturbacje w światowej gospodarce, kryzys w wielu krajach Unii Europejskiej a także zawirowania w kursach walut popsuły nastroje wielu przedsiębiorcom w ostatnich tygodniach i zmusiły do zmierzenia się nie tyle ze spadkami obrotów i kryzysem, co powszechna niepewnością i nieufnością w stosunku do tego, co mogą przynieść kolejne miesiące.
Czytaj dalej
Czy produkcja na żądanie ma sens?
Czy produkcja na żądanie ma sens?
Od około trzech lat światową gospodarką targają różnego rodzaju zawirowania, które wprowadzając niepokój do biznesu, zmieniają jego oblicze. Dotyczy to również produkcji sprzętu elektronicznego. Najnowszym zjawiskiem, które powstało w czasie tego okresu i związane jest z naszą branżą, jest ODM - on-demand manufacturing, czyli produkcja na żądanie. Pod tym pojęciem kryje się szereg działań związanych z zapasami magazynowymi i minimalizacją ryzyka. Ponieważ w produkcji elektroniki jest całe mnóstwo takich trzyliterowych skrótów, za którymi kryją się strategie i metody zarządzania, warto przyjrzeć się czy to, co kryje się pod tą zaskakującą nazwą, ma sens i szansę na przetrwanie.
Czytaj dalej
Niepewność - słowo niezwykle aktualne
Niepewność - słowo niezwykle aktualne
Producenci elektroniki w ostatnich miesiącach nie mają łatwego życia. Pierwsza fala kryzysu w światowej gospodarce, potem wielkie kłopoty z alokacją dostaw, dalej trzęsienie ziemi w Japonii, a obecnie kolejna seria zawirowań związanych z sytuacją na rynku w USA i w krajach leżących na południu Europy, wprowadziły do biznesu sporo niepewności. Nikt naprawdę nie wie, co się wydarzy w najbliższych tygodniach, a planowanie inwestycji i rozwoju staje się dzisiaj na tyle trudne i ryzykowne, że wielu producentów po prostu czeka na rozwój sytuacji i na uspokojenie na rynku.
Czytaj dalej
Jak zdobywać doświadczenie w projektowaniu elektroniki?
Jak zdobywać doświadczenie w projektowaniu elektroniki?
Od kilku lat przemysł elektroniczny uskarża się na brak dobrych specjalistów, a najwięcej problemów jest ze znalezieniem kompetentnych projektantów układów analogowych. Przyczyn tych problemów wymienia się wiele, a jedną z częściej pojawiających się hipotez jest to, że coraz mniej osób chce studiować elektronikę, a ci, którzy się na to zdecydują najczęściej wybierają łatwiejsze specjalizacje. Niemniej wiadomo, że studia zapewniają tylko wiedzę, a specjalista projektant musi mieć jeszcze doświadczenie i możliwie długą praktykę w konstruowaniu układów elektronicznych.
Czytaj dalej
Apple wykupuje komponenty na rynku
Apple wykupuje komponenty na rynku
Jeszcze do niedawna to, co działo się na światowym rynku elektroniki konsumenckiej, niewiele obchodziło specjalistów elektroników, na co dzień zwykle niezwiązanych z tym sektorem. Informacje o nowych wyrobach Apple, Sony lub Philipsa były oczywiście interesujące dla inżynierów, ale raczej nie od strony zawodowej, tylko w zakresie prywatnych zainteresowań. Wojna na patenty Apple z Samsungiem, problemy z produkcją u Foxconna, kłopoty z anteną w iPhonie oraz spory pomiędzy firmami na rynku smartfonów i systemów operacyjnych takich jak Android lub Symbian, to z pewnością wydarzenia już znacznie bliższe elektronice profesjonalnej i naszej branży.
Czytaj dalej
Zmierzch biznesu katalogowego
Zmierzch biznesu katalogowego
Czołowy dystrybutor podzespołów elektronicznych Digi-Key poinformował, że nie będzie już więcej wydawał drukowanej wersji swojego katalogu i jedynym źródłem informacji o ofercie tej firmy będzie witryna internetowa wspomagana infolinią. Taka decyzja była przez dystrybutorów katalogowych oczekiwana od dawna, brakowało tylko pierwszej odważnej firmy, która zdecyduje się na ten krok. Niemniej wydaje się, że likwidacja papierowego tomu to nie tylko troska o ekologię, elastyczność prezentacji informacji i możliwość dowolnego modyfikowana jej przez cały rok, ale być może nawet zmierzch modelu biznesowego dystrybucji, określanego nazwą „katalogowy”. 
Czytaj dalej
Podziel swój biznes
Podziel swój biznes
Przemysł elektroniczny niejednokrotnie doświadczał skutków naturalnych lub wywołanych przez człowieka katastrof. 11 września 2001, epidemia SARS w Chinach w 2003 roku, ubiegłoroczny wybuch wulkanu na Islandii lub obecne trzęsienie ziemi w Japonii to z pewnością przykłady, gdy ciągłość światowego łańcucha zaopatrzenia przemysłu elektronicznego była przerywana, a producenci borykali się z wielkimi kłopotami zaopatrzenia w podzespoły. Patrząc na ostatnie trzy lata wstecz, widzimy nawet, że problemy z kupnem komponentów pojawiają się przy każdej większej niestabilności na rynku, na przykład w kryzysie, przy rozchwianej gospodarce lub jako skutek zwykłej paniki inwestorów.
Czytaj dalej
Smartfony a elektronika profesjonalna
Smartfony a elektronika profesjonalna
Praktycznie wszystko we współczesnej elektronice jest dzisiaj określane jako "inteligentne". Mamy więc inteligentne telefony, czyli smartfony, sieć energetyczną smart-grid, urządzenia gospodarstwa domowego, czyli smart-appliances, samochody określane jako smart-cars oraz także smart-home, smart-cards, a ostatnio nawet smart-TV. Niewątpliwe ostatnie lata przyniosły prawdziwy wysyp "inteligencji" w technice, gdyż dzisiaj mamy taki trend, że wszystko musi być mądre i inteligentne i tym samym przedrostek smart doklejany jest do większości nowych technologii wchodzących na rynek.
Czytaj dalej
HD CCTV nadchodzi
HD CCTV nadchodzi
Do 2014 roku ponad połowa sprzedawanych kamer służących do monitoringu i ochrony mienia będzie działać już w rozdzielczości HD - tak prognozują w najnowszym raporcie przedstawiciele IMS Research. Imponujący będzie także rozwój rynku sprzętu wideo do takich zastosowań, który w skali świata sięgnie 1,7 mld dol. już w tym roku. Korzystne prognozy dotyczą też rynku krajowego, gdyż nadchodzące Mistrzostwa w Piłce Nożnej Euro 2012 oraz rozwijający się ponownie sektor budowlany mają znacznie przyspieszyć ów rozwój. Rynek ochrony i zabezpieczeń w Polsce był warty w 2009 roku 1,6 mld euro, do 2015 ma wzrosnąć blisko dwukrotnie.
Czytaj dalej
EBV będzie produkował własne chipy
EBV będzie produkował własne chipy
Na targach Electronica EBV znany dystrybutor podzespołów elektronicznych wchodzący w skład światowej korporacji Avnet, podał, że będzie wytwarzał własne układy scalone, oferując je klientom równolegle z wieloma innymi dystrybuowanymi liniami półprzewodników. News ten zelektryzował branżę dystrybucyjną, która nieustannie ściga się w oferowaniu coraz nowszych usług i udogodnień klientom i wywołał dyskusję na temat sensowności takiego posunięcia.
Czytaj dalej
Renesans japońskiej elektroniki
Renesans japońskiej elektroniki
Jeśli przyjrzymy się temu, co działo się na rynku półprzewodników w latach 80. ubiegłego wieku, z pewnością zauważymy, że prymat technologiczny oraz znakomite wyniki rynkowe należały w dużej mierze do firm japońskich. Osią ich aktywności były układy do sprzętu audio-wideo, w tym oczywiście do magnetowidów oraz cała masa chipów do przetwarzania sygnałów w.cz., wideo i podobnych. Reszta świata skupiała się na dotrzymaniu im kroku, nierzadko poprzez produkowanie funkcjonalnych odpowiedników słynnych serii LA, STK i podobnych.
Czytaj dalej
W kogo uderza alokacja?
W kogo uderza alokacja?
Alokacja dostaw to termin, który dla przemysłu półprzewodnikowego ma niejednoznaczny wydźwięk. W zależności od tego z czyich ust pada, albo jest oznaką radości i dobrej sytuacji w biznesie, albo częściej okresem wielkich kłopotów. Z pewnością nie jest ona zjawiskiem nowym, przynajmniej dla tych wszystkich, którzy z branżą związani są dłużej niż dekadę i zapewne nieraz jeszcze będzie wiodącym tematem dyskusji.
Czytaj dalej
Półprzewodnikowe antyki
Półprzewodnikowe antyki
Jeszcze do niedawna producenci układów półprzewodnikowych, inwestując w nowe fabryki i technologię, zostawiali funkcjonujące linie produkcyjne po to, aby wytwarzać na nich starsze chipy oraz zapewnić sobie wysoką rentowność dla wszystkich układów scalonych. Ale to już przeszłość, gdyż obecnie ogromna presja na obniżkę kosztów wraz z dużą konkurencją na rynku zmusza ich do pozbywania się starszych zakładów.
Czytaj dalej
Czy inżynierowie są aspołeczni?
Czy inżynierowie są aspołeczni?
Inżynierowie elektronicy, a zwłaszcza konstruktorzy tworzący projekty nowych urządzeń, to grupa zawodowa, do której adresuje się najwięcej informacji marketingowej o nowościach podzespołowych, wchodzących na rynek rozwiązaniach technologicznych i produktach. Liczba takich informacji płynących z przemysłu dawno już przekroczyła granicę czyjejkolwiek percepcji, dlatego każdy nowy pomysł na skuteczne przedarcie się do świadomości środowiska inżynierskiego jest natychmiast podchwytywany i traktowany jako niezwykła szansa na wyprzedzenie konkurencji i długotrwałe zwiększenie sprzedaży.
Czytaj dalej
VLC innowacją na rynku LED
VLC innowacją na rynku LED
Oświetlenie z wykorzystaniem diod LED dużej mocy z pewnością jest ważną nowością w elektronice i lada moment stanie się też rynkowym przebojem. Już w tym roku światowy rynek produktów oświetleniowych tego typu osiągnie 1 mld dolarów, a w 2014 roku, jeśli sprawdzą się prognozy, wystrzeli aż do 7,4 mld. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że w przyszłości diody LED zmienią nasze życie i nie można się dziwić, że wiele firm inwestuje dzisiaj potężne kwoty w tę technologię. Koło zamachowe tego biznesu zaczyna się zdecydowanie rozkręcać, jednak już dzisiaj słychać, że z uwagi na ogromne potencjalne dochody kryjące się w tym biznesie, konkurencja na rynku będzie ogromna i wyniszczająca dla małych firm, podobnie jak wcześniej stało się na przykład z cyfrową fotografią i wieloma innymi branżami elektroniki użytkowej. Czy zatem firmy, które dzisiaj chętnie stawiają na produkty bazujące na LED-ach dużej mocy, są pozbawione szans już na starcie?
Czytaj dalej

Od sierpnia 2025 roku nowe obowiązki dla producentów elektroniki

Norma EN 18031 zmienia reguły gry dla producentów elektroniki w Unii Europejskiej. Od sierpnia 2025 roku urządzenia będą musiały spełniać nowe wymogi w zakresie odporności na ataki i ochrony danych użytkowników. Jak przygotować się do tej zmiany?
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów