Znakowanie
Znakowarki różnią się typem obsługiwanego materiału, rozdzielczością i wielkością pola roboczego. W porównaniu do drukarek etykiet jest to sprzęt znacznie droższy, jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, ale równocześnie niewymagający stałego ponoszenia wydatków na materiały. Bazują na różnych technologiach, np. mikroudarowej, ink-jet (atramentowej), mechanicznej (grawerskiej) oraz laserowej.
Technologie te wybierane są pod kątem materiału, na który oznaczenie ma być naniesione, w tym jego twardości, wymaganej trwałości oznaczenia, wielkości nadruku, wydajności procesu, rozdzielczości i podobnych czynników. Jest ich dość dużo, przez co wybór danej technologii musi zostać gruntownie przemyślany.
Aktualna koniunktura na rynku (w 2018 r.) |
Podobnie duża rozpiętość cech dotyczy wykonania znakowarek, które mogą być dużymi urządzeniami przeznaczonymi do integracji z linią produkcyjną i infrastrukturą IT przedsiębiorstwa, a więc sprzętem o dużej wydajności i działającymi automatycznie. Drugą kategorię tworzą urządzenia o wielkości pozwalającej na postawienie ich na biurku, często półautomatyczne lub wymagające obsługi ręcznej.
Jest też sprzęt przenośny umożliwiający nanoszenie oznaczeń na duże elementy. Z racji specyfiki rozwiązań stosowanych w elektronice, a więc tego, że nadruki są zwykle małej wielkości, w tym obszarze wykorzystywane są głównie znakowarki laserowe lub identyfikację zapewniają etykiety.
Laser dobry na wszystko
Systemy laserowe w przemyśle są codziennością i służą jako baza precyzyjnych obrabiarek, zgrzewarek i podobnych maszyn. Obróbka polegająca na cięciu lub spajaniu wymaga zwykle źródeł dużej mocy, a więc najczęściej laserów gazowych CO2, które zapewniają znakomite parametry, ale są duże i kłopotliwe w wykorzystaniu w małych systemach.
Znakowanie wymaga mniejszej mocy światła, dlatego w tych urządzeniach stosuje się lasery półprzewodnikowe. Ich atutem jest prostota, trwałość i wysoka precyzja zapewniająca możliwość skupienia wiązki i osiągnięcie dużej rozdzielczości.
Warunki biznesowe panujące w 2017 roku na rynku drukowania i oznaczania produktów |
Wysoką moc emisji zapewnia połączenie emitera diodowego z rezonatorem światłowodowym (tzw. laser światłowodowy lub włóknowy). Lasery takie są znakomitym źródłem promieniowania pracującym impulsowo o małych wymiarach co ułatwia tworzenie sprzętu o niewielkich wymiarach np. do postawienia na stanowisku roboczym.
Lasery światłowodowe zapewniają przy pracy impulsowej dużą moc, a więc także szybkość i wydajność nanoszenia oznaczeń. Szybko zdobywają rynek, bo zapewniają dobrą jakość i trwałość oraz nie wymagają kupowania materiałów eksploatacyjnych. Jedyną barierą, z jaką urządzenia te muszą się zmierzyć, to dość wysoka cena, wymagająca od producenta działania w odpowiednio dużej skali, aby kupno się opłaciło.