Wiedza na temat chemii

Nietrudno zauważyć, że wiele z materiałów chemicznych wykorzystywanych w elektronice ma skomplikowane receptury i bazuje na zaawansowanych technologiach wytwarzania. Inżynieria chemiczna z pewnością dla elektroników jest wiedzą odległą, stąd najczęściej klienci traktują takie zaawansowane materiały jak czarną skrzynkę, o której mają wiedzę wyłącznie aplikacyjną, najczęściej też powierzchowną.

Kolejna rzecz, jaką widać podczas przeglądania katalogów i list produktów, jest taka, że jest ich bardzo dużo i różnią się one niekiedy tylko drobnymi niuansami. Nierzadko wybór preparatu takiego jak pasta termoprzewodząca, topnik lub zalewa jest na tyle niejednoznaczny, że powstają wątpliwości czy wybór jest optymalny dla danej aplikacji.

Aktualna koniunktura na rynku

Warunki biznesowe w pierwszej połowie 2018 roku zostały ocenione jako zadowalające lub dobre, a więc dokładnie tak samo jak cały ubiegły rok. Takie umiarkowane opinie w porównaniu do wyraźnie lepszych odpowiedzi otrzymywanych w naszych innych badaniach ankietowych wskazują, że rynek produktów chemicznych jest w Polsce bardzo konkurencyjny, marże handlowe niewielkie, a biznes opiera się na nietrwałych relacjach między klientami i dostawcami. W omawianym obszarze rynku obecnych jest coraz więcej graczy, a produkty chemiczne uważa się za użyteczny dodatek do całej reszty, na którym nie trzeba dużo zarabiać, ale warto go mieć jako uzupełnienie biznesu. W takich okolicznościach rynek rozprasza się na wiele przedsiębiorstw, marże handlowe nie są duże, a sprzedaż - dobra lub zadowalająca.

Wydaje się, że w przypadku materiałów chemicznych dostępność kompetentnego wsparcia technicznego, a więc posiadania specjalisty ze sporą wiedzą aplikacyjną, jest kluczowe z punktu widzenia sprzedaży i rozwoju współpracy z klientami. Jest to niezbędny łącznik między światem chemii a elektroniki i w przypadku opisywanych produktów ma on znacznie większe znaczenie niż dla innych grup produktowych.

Zapewne dlatego dostawcy materiałów chemicznych tak akcentują swoje kompetencje w tym obszarze oraz możliwości w zakresie wsparcia technicznego, bo są one kluczem do rynku. Wsparcie uznanego producenta z jego rozbudowanym zapleczem technicznym i badawczym, doświadczoną kadrą pracowników i suportem technologicznym z pewnością też jest dużą pomocą w tym biznesie.

Bogusław Bartosz

Magazyn Centralny Centrum

  • Jakie są czynniki sprzyjające rozwojowi rynku materiałów chemicznych w Polsce?

Mówiąc wprost - potrzeba rynku, bo współczesna elektronika jest skomplikowana i wymagająca, co rodzi nowe potrzeby. Takich zjawisk można wymienić wiele, ale wspomnę o jednej, która na przestrzeni lat rozwijała się najbardziej dynamicznie.

Myślę tu o miniaturyzacji układów elektronicznych, która narzuca stosowanie specjalnych technologii wytwarzania i montażu płytek PCB, jak na przykład conformal coating, tzn. pokrycie układu elektronicznego lakierem w celu izolacji od czynników zewnętrznych.

I to jest ewidentny przykład, jak wymagania rodzą potrzebę. Lakierowanie wymaga maskowania wrażliwych punktów w układzie elektronicznym, aby komponenty, np. czujniki, złącza, nie uległy uszkodzeniu, np. przez zaklejenie taśmą wrażliwych elementów. W dobie coraz większej miniaturyzacji takie zaklejanie jest trudne do zrealizowania oraz wrażliwe na błędy ludzkie. Jednak można tu pomyśleć o nowych technologiach.

  • Jakie nowości są warte zauważenia?

Ostatnio na rynku pojawiło się tworzywo termotopliwe, które jest alternatywą dla maskowania taśmą. Jest ono kompatybilne z powszechnie stosowanymi zautomatyzowanymi systemami dozującymi, umożliwiając szybkie i precyzyjne nakładanie materiału na bardzo małe powierzchnie, zapewniając dokładne pokrycie tylko w miejscach, gdzie jest to potrzebne, bez migracji materiału.

Jest to olbrzymia poprawa w stosunku do ręcznego taśmowania. Co więcej, ten nowy materiał jest łatwo usuwalny i nie pozostawia śladów na elementach, zapewniając przewagę nad produktami maskującymi stosowanymi obecnie.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również