Co na rynku?

Tabela 1. Krajowi dostawcy preparatów chemicznych do produkcji i serwisu elektroniki - przegląd firm i ich ofert

Nietrudno dostrzec, że z roku na rok związki elektroniki z chemią cały czas się pogłębiają i wymuszają na inżynierach elektronikach coraz więcej zainteresowania się tą dziedziną. Bezsprzecznie zagadnienia chemiczne są odległe merytorycznie od rdzenia zagadnień elektronicznych, ale elektronicy nie mają wyjścia i przynajmniej ogólna orientacja w tytułowych zagadnieniach staje się dzisiaj obowiązkowa.

Na szczęście, mimo że asortyment produktów chemicznych jest bardzo szeroki, daje się go dość łatwo poszufladkować. Materiały do lutowania to głównie topniki, pasty lutownicze i kleje do mocowania elementów SMD na płytce drukowanej. Za każdym z tych terminów kryje się kilkadziesiąt różnych produktów o różnym składzie, przeznaczeniu, aktywności i sposobie neutralizacji resztek oraz wielkości opakowania.

Kolejna duża grupa produktów o szybko rosnącym potencjale i znaczeniu rynkowym to materiały termoprzewodzące używane do odprowadzania ciepła z układów elektronicznych do obudowy, radiatora lub elementu konstrukcyjnego obudowy. Są to przede wszystkim pasty, podkładki, zalewy i kleje, a także wypełniacze szczelin.

Nowością w tym obszarze są materiały typu phase change (zmiennofazowe), które są w stanie absorbować i oddawać dużą ilość energii dzięki przemianie fazowej (ciało stałe-ciecz). W każdej z tych kategorii dostępnych jest wiele wersji o różnej przewodności cieplnej, zakresie temperaturowym pracy, sposobie nakładania, gęstości lub grubości i innych szczegółowych parametrach.

Materiały termoprzewodzące zyskują na znaczeniu na skutek wspomnianej wcześniej miniaturyzacji, ale także w wyniku rosnącego znaczenia elektroniki mobilnej oraz ekspansji oświetlenia LED.

Są one też korzystnym rozwiązaniem cenowym w zakresie chłodzenia, gdyż dotychczasowe rozwiązania opierające się na elementach mocy połączonych z radiatorem, który następnie jest konwekcyjnie lub w sposób wymuszony chłodzony, nie pasują już do realiów.

Elektronika wydziela dzisiaj mniej ciepła, a sprawność konwersji energii jest tematem dyżurnym w branży, ponieważ ciepła do odprowadzania jest o wiele mniej niż kiedyś dlatego radiatory ustępują miejsca innym rozwiązaniom lub po prostu są małe i zintegrowane z konstrukcją obudowy.

Najważniejsze cechy ofert brane pod uwagę
przy kupowaniu preparatów chemicznych

Zestawienie najważniejszych czynników branych pod uwagę przez klientów przy zakupach zdominowała cena. Oczywiście to, że jest ona na samej górze takiego zestawienia, nie jest żadnym zaskoczeniem, ale w przypadku materiałów chemicznych dla elektroniki widać, że wybija się ona sporo ponad całą resztę, sugerując, iż w tym przypadku to kryterium zakupowe jest silne i w dużej mierze determinuje relacje w tym segmencie rynku. Gdy cena jest już na poziomie akceptowalnym, w dalszej kolejności pod uwagę brane są parametry techniczne, zgodność z wymaganiami prawnymi, a także jakość i trwałość preparatów. Kompleksowość zaopatrzenia w produkty chemiczne, a także długotrwałe relacje z dostawcą są w tym przypadku praktycznie bez znaczenia biznesowego, tak samo jak marka i renoma producenta. Wykres dowodzi, że preparaty chemiczne wykorzystywane są przez elektroników utylitarnie, co może wynikać z tego, że po prostu elektronicy na chemii się słabo znają.

Poza tym ciepło w układach elektronicznych nie jest wydzielane tak punktowo jak dawniej, a więc przede wszystkich na podzespołach mocy, ale bardziej równomiernie. Konieczność chłodzenia dotyczy tym samym większej części układu elektronicznego, co łatwiej jest zapewnić poprzez np. przymocowanie płytki drukowanej do obudowy za pomocą pasty lub folii termoprzewodzącej.

Niewielką w porównaniu do wymienionych wcześniej grupę tworzą materiały do płytek drukowanych, a więc do wykonywania mozaiki metodą fotochemiczną i trawienia ścieżek oraz napraw soldermaski. Są one kierowane głównie w stronę hobbystów, bo cała reszta zleca wykonanie PCB do specjalizowanych zakładów.

Grzegorz Gąsowski

AG TermoPasty

  • Co jest ważne w biznesie związanym z preparatami chemicznymi dla elektroniki?

Z pewnością bardzo ważne jest posiadanie szerokiego asortymentu produktów oraz błyskawiczna dostawa do klienta. Istotną rolę odgrywa również posiadanie lokalnego magazynu produktów katalogowych gotowych do natychmiastowej wysyłki.

Odciąża to magazyn klienta, pozwalając mu na większą elastyczność w składaniu zamówień i planowaniu produkcji. Cena oczywiście też jest ważna, ale z naszych obserwacji wynika, że dzisiaj klienci bardziej zwracają uwagę na czynniki takie, jak jakość preparatu oraz wsparcie techniczne przy jego zakupie i późniejszej aplikacji.

  • Czego oczekują klienci?

Dzisiaj klienci oczekują szeroko rozumianej elastyczności. Oczekują, że dany produkt nie tylko spełni ich wymagania co do zastosowania, ale także będzie produktem certyfikowanym, spełniającym standardy bezpieczeństwa czy oznakowania. Liczą na pomoc techniczną od momentu złożenia zapytania ofertowego, aż do utylizacji pustego opakowania.

Z uwagi na ciągle postępującą automatyzację produkcji od nas jako dostawcy oczekują wiedzy na temat aplikacji i zastosowania na każdym etapie produkcji. Klienci liczą także na dostawy na czas, dlatego często grafik produkcji ułożony jest tak, że dostajemy kalendarz dostaw na kwartał/rok i my jako producent musimy sprostać tym wymaganiom, aby wszystko dostarczyć na czas.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również