Alokacja w komponentach a rynek PCB

Na rynku komponentów elektronicznych mamy obecnie czas alokacji dostaw, co oznacza, że wiele pozycji z obszaru podzespołów pasywnych i dyskretnych półprzewodników kupić jest trudno, a czasy oczekiwania na dostawę kondensatorów i rezystorów w popularnych obudowach i wartościach sięgają wielu tygodni.

Ma to zauważalny wpływ na rynek obwodów drukowanych, bo producenci elektroniki nie mają pełnej swobody w ustawianiu zleceń produkcyjnych. Tempo wydarzeń determinują zakupy podzespołów, a chaos podzespołowy przenosi się w części na rynek płytek drukowanych, bo wybrane zamówienia są prolongowane, inne przyspieszane itd.

Płytki drukowane z Azji a rynek krajowy
 
Ponieważ płytki importowane z Azji są dyżurnym tematem w krajowej branży PCB, za każdym razem przy okazji omawiania tego sektora prosimy specjalistów o ocenę ich potencjału i wpływu na rynek. Jak widać z wykresu, nie zanosi się w najbliższym czasie, aby proces ekspansji obwodów importowanych wyhamowywał. Blisko 80% pytanych uważa, że importowane płytki cały czas „rozpychają się” na rynku krajowym. W analogicznym badaniu, wykonanym trzy lata temu, wartości procentowe wyniosły odpowiednio 66% i 31%, co oznacza, że mimo istnienia wielu przesłanek, na razie nie widać stabilizacji.

W perspektywie kilku lat problemy z podzespołami zwiększą tempo zmian w technologii elektroniki i nasilą miniaturyzację, bo producenci będą inwestować w nowe rozwiązania obudów elementów, bardziej zintegrowane, a więc mniejsze i tańsze.

Wiele wersji układów scalonych nie będzie dostępnych w różnych typach obudów, pozostaną na przykład dwie i to wyłącznie w wersjach BGA o małym rastrze. Projektanci będą aplikować te komponenty w nowych projektach, co przeniesie się na obwody drukowane w formie większych wymagań w zakresie ich zaawansowania.

Mateusz Michoński

Nanotech Elektronik

  • Jakie z punktu widzenia klienta są najważniejsze cechy, które powinni spełniać dostawcy obwodów drukowanych?

W dzisiejszych czasach na rynku obwodów drukowanych bardzo istotna jest elastyczność pod kątem czasów dostaw, złożoności oraz ilości oferowanych PCB. Wiele firm wymaga od dostawców nie tylko punktualności oraz szerokiej oferty technologicznej dla dostaw obwodów w dużych ilościach, bazujących na stałej dokumentacji technicznej, ale również pełnej elastyczności w przypadku prototypów.

Zapotrzebowanie na płytki prototypowe często nie ogranicza się tylko do obwodów jedno- czy dwustronnych. Postępująca miniaturyzacja i zaawansowanie technologiczne urządzeń stawiają coraz większe wymagania już w pierwszych etapach produkcji. Mowa tu o zamówieniach obwodów prototypowych, gdzie w grę bardzo często wchodzą obwody cztero- a nawet sześciowarstwowe.

Ważna jest również szersza gama oferowanych materiałów, nieograniczająca się jedynie do laminatu FR-4. Przykładowo dla wielu firm związanych z oświetleniem bardzo istotna jest możliwość zamówień prototypowych opartych na obwodach aluminiowych. W dzisiejszych czasach wycena i produkcja to stanowczo za mało, co powinien oferować dobry dostawca.

Szeroka dostępność materiałów oraz wysoka technologia to także nie wszystko. Bardzo istotne jest pełne zaplecze pod kątem doradztwa technicznego oraz logistycznego. Pomoc na każdym etapie produkcji oraz gwarancja na produkt. Tylko w ten sposób można nawiązać długofalową więź z korzyścią dla obu stron.

  • Jakie wymagania od strony prototypów musi spełniać producent obwodów drukowanych?

Bardzo istotną rzeczą w relacjach z klientem jest traktowanie każdego typu zamówień w sposób jak najbardziej kompleksowy, również tych prototypowych. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że prototypowanie stanowi kluczową kwestię dla przyszłych zamówień seryjnych. Często w biegu wydarzeń zdarza się, że klient przekazuje nam obwody drukowane w postaci plików pojedynczej płytki.

Warto zorientować się w tym, jaki potencjał klient widzi w danym projekcie. Bardzo istotne jest już na etapie prototypowania przygotowanie techniczne, wstępna panelizacja czy dodanie marginesów. Dzięki temu klient nie tylko ma możliwość sprawdzenia samego projektu, ale także jego weryfikacji pod kątem np. montażu automatycznego.

Do dziś wiele osób uważa, że ilości prototypowe kończą się na maksymalnie kilkunastu sztukach obwodów drukowanych. Warto zauważyć, że dzięki zapleczu technicznemu możemy dokładnie zoptymalizować ułożenie obwodów na panelu czy też umieszczenie różnych projektów na jednej formatce.

Pozwoli nam to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni rozkroju materiału, a tym samym zwiększenie ilości prototypowych nawet do kilkuset sztuk, bez potrzeby tworzenia stałej dokumentacji technicznej i przy bardzo szybkim czasie realizacji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również