Nowe technologie
Z pewnością kierunek nowoczesności w wizualizacji wyznaczają dzisiaj wyświetlacze graficzne LCD-TFT i OLED. Są to obecnie najlepiej rozwijające się obszary omawianego rynku. Inne nowości, jak na przykład wyświetlacze EPD typu e-paper, są raczej hermetycznym produktem ukierunkowanym na czytniki elektronicznych książek.
Niemniej sporo dzieje się wokół wymienionych dwóch głównych rozwiązań. W przypadku OLED widoczne są pojawiające się produkty o coraz większej przekątnej, w tym o nietypowych rozmiarach. Nowością w TFT są wyświetlacze typu transflective, czyli częściowo odbijające światło.
Dzięki specjalnej konstrukcji panelu wykorzystują światło padające na powierzchnię wyświetlacza, przez co pozostają czytelne nawet w warunkach bardzo silnego oświetlenia, co jest bardzo istotne w przypadku urządzeń instalowanych na zewnątrz lub pojazdach.
Producenci poprawiają parametry optyczne technologii TFT po to, aby poprawić widoczność w dziennym świetle, instalując wydajne podświetlenie, a nawet systemy mikrosoczewek. Standardem jest obecnie podświetlenie LED, a lampy CCFL z uwagi na zawartość rtęci, wydajność i wymiary zaliczają się już do rozwiązań schodzących. Warto zauważyć, że rozwój rynku wyświetlaczy zmierza w kilku kierunkach.
Granice wyznaczają z jednej strony wyspecjalizowane rozwiązania, które skupiają się wokół dążącego do optymalizacji kosztowej konkretnego produktu. Drugi biegun należy do złożonych rozwiązań zawierających inteligentny sterownik, łatwych do adaptacji i wykonanych w formie modułowej.
Na koniec warto odnotować, że integrowane z wyświetlaczami moduły dotykowe coraz powszechniej występują w wersjach pozwalających na detekcję siły nacisku operatora, która tworzy coś w rodzaju osi "z" dla prostokątnego układu współrzędnych i daje namiastkę trójwymiarowości interfejsu użytkownika.
Ekrany dotykowe z tą opcją to kolejny przykład na to jak silna jest migracja rozwiązań związanych z interfejsem użytkownika z segmentu konsumenckiego do przemysłowego.
Jakość wyświetlaczy przez cały czas jest w centrum uwagi
Duża popularność i wiele obszarów zainteresowań sprawiają, że wyświetlacze są atrakcyjnym produktem dla sieci dystrybucji. W ich sprzedaży liczy się to, że ich ceny jednostkowe są w porównaniu do innych elementów stosunkowo duże, a ponadto wyświetlacz często jest komponentem kupowanym w pierwszej kolejności.
Wiadomo, że praca nad projektem układu elektronicznego wymaga przeprowadzenia drobiazgowych analiz oferty rynku w zakresie dostępnych podzespołów. Wybór zdeterminowany jest głównie przez funkcjonalność, cenę i dostępność elementów, niemniej wybieranie zwykle zaczyna się od kluczowych bloków funkcjonalnych, a całą mniej istotną resztę, tzw. commodities, wybiera się i kupuje dopiero, gdy wiadomo będzie, jak ma wyglądać rdzeń architektury systemu.
Mikrokontroler, wyświetlacz, obwody zasilania, przetworniki z pewnością zaliczają się do bloków głównych, dlatego dystrybutorzy komponentów, którzy od zawsze byli zainteresowani tym, aby kompleksowo obsługiwać klientów, starają się mieć je w ofercie.
Wyświetlacze w atrakcyjnej cenie są nierzadko wabikiem zdolnym do tego, aby stać się przyczynkiem do większej sprzedaży. Stąd można je znaleźć u wielu dostawców, niekoniecznie nawet takich, którzy nie są powiązani z producentem autoryzacją, tylko zadowalają się partnerstwem z większym krajowym dostawcą i byciem kolejnym elementem łańcucha zaopatrzenia Specjaliści zauważają, że ten wabik taniego wyświetlacza nie zawsze idzie w parze z jego jakością.
Presja cenowa zmusza producentów do obniżania kosztów produkcji, czasem kosztem cięć w materiałach dla tych komponentów, co powoduje zwiększoną awaryjność najpopularniejszych wersji LCD i TFT.
Jest to niekorzystne zjawisko, ponieważ może ograniczyć zwiększające się zainteresowanie na umieszczanie wyświetlaczy w nowych urządzeniach w obawie o ich niską jakość. Jedynie rynek wyświetlaczy przemysłowych i tych dla motoryzacji stawia na jakość, referencje, doświadczenie i łatwość implementacji.