VFD, LED-y i wyświetlacze wielkoformatowe

Rys. 8. Typy wyświetlaczy przynoszące firmom największe dochody

Omawiając zjawiska pojawiające się na rynku wyświetlaczy najczęściej skupiamy się na wersjach graficznych w technologii TFT, gdyż są one bardzo popularne, a dodatkowo sektor wyświetlaczy graficznych o dużych rozdzielczościach szybko rośnie ze względu na dynamikę rozwoju systemów mikroprocesorów z dużymi możliwościami graficznymi.

Proces ten zachodzi kosztem najprostszych wyświetlaczy np. 7-segmentowych typu LED, które aplikowane są w prostych urządzeniach, gdzie liczba przekazywanych informacji jest niewielka, a liczy się trwałość, widoczność i niska cena.

Modułowe liczniki, regulatory, sterowniki nierzadko mają wbudowany wyświetlacz LED informujący o nastawie, zmierzonej temperaturze lub statusie, niemniej z punktu widzenia wartości rynku produkt ten stał się niszowy. Do niedawna mozaikowe wyświetlacze LED używane były do budowy wyświetlaczy wielkoformatowych wykorzystywanych jako znaki informacyjne i reklamy.

Wraz z dobrą dostępnością na rynku wydajnych świetlnie diod LED w obudowach SMD producenci tworzą matrycę wyświetlającą takich wyświetlaczy właśnie za ich pomocą. Duża płytka drukowana zawierająca sterownik, interfejs i setki regularnie zamontowanych diod przesłonięta od przodu maskownicą jest dominującym obecnie na rynku sposobem wykonywania takich elementów, dającym na dodatek wielką elastyczność kreacji.

Nic więc dziwnego, że duże wyświetlacze segmentowe LED i matryce punktów pojawiają się już rzadko, w windach, maszynach, systemach budynkowych i podobnych obszarach techniki. Za opisane zmiany odpowiedzialni są głównie producenci chińscy, którzy zmonopolizowali rynek wielkoformatowych wyświetlaczy diodowych.

Wiele krajowych firm zajmujących się produkcją tego typu elementów zmieniło profil lub zostało zamkniętych, gdyż mała skala działania nie pozwalała im konkurować cenowo. Nieco lepsza sytuacja, ale też bez większych nadziei na przyszłość, jest w wyświetlaczach próżniowych, czyli VFD.

Tabela 2. Przegląd ofert handlowych krajowych dostawców wyświetlaczy

Elementy te przez długie lata były bardzo popularne w sprzęcie audiowizualnym, kasach sklepowych i automatach sprzedaży, zapewniając wysoką jasność i kontrast, kolor i możliwość indywidualizacji produktu. Cechy te nadal potrafią zadecydować o wyborze tego typu elementu wyświetlającego, ale faktem jest, że takich szans jest coraz mniej.

Wadą technologii próżniowej jest ograniczona trwałość, spore zużycie energii oraz, a po pominięciu elementów standardowych, konieczność zamawiania wersji. Problemów jest zatem wiele, nie mówiąc o ryzyku biznesowym, nagroda tylko jedna, stąd coraz więcej konstruktorów kieruje się ku innym rozwiązaniom. Widać to po tym, że wyświetlacze graficzne TFT pojawiają się nawet w sprzęcie audiowizualnym, ale gwoździem do trumny VFD będą prawdopodobnie dopiero tanie OLED-y.

Panele LCD i wyświetlacze modułowe

Rys. 9. Rodzaj wyświetlacza a stopień konkurencji na rynku

Od wielu lat na rynku elektroniki sporym zainteresowaniem klientów cieszą się znakowe wyświetlacze panelowe LCD, czyli innymi słowy, sama szklana płytka z ciekłym kryształem, bez sterownika, którą można zamówić u producenta w postaci indywidualnego projektu, z logotypem, specyficznymi znakami i indywidualnym wzornictwem.

Wyświetlacze takie trafiają do sprzętu medycznego, prostych urządzeń i automatów, sprzętu AGD, narzędzi, aparatury i systemów pomiarowych i wielu innych podobnych zastosowań, gdzie interfejs użytkownika nie jest skomplikowany, liczba informacji koniecznych do przekazania nie jest duża, a funkcjonalność techniczna dość dobrze zdefiniowana.

Wyświetlacze LCD tego typu charakteryzują się przede wszystkim bardzo małym poborem mocy, co jest bardzo istotne w sprzęcie bateryjnym, a dzięki temu, że wiele mikrokontrolerów zawiera wbudowane interfejsy sprzętowe, ich podłączanie nie jest wielkim kłopotem.

Pozycja rynkowa znakowych paneli LCD pozostaje stabilna od lat, gdyż obsługiwana przez nie nisza zastosowań jest dość duża, odległa od innych technologii wizualizacji informacji (rys. 1). Producenci takich LCD przez cały czas obniżają koszty uruchomienia produkcji, dzięki czemu możliwe jest zamawianie nawet małych serii. Podobną stabilność mają znakowe moduły LCD, które są tanie, łatwe w oprogramowaniu i dostępne wszędzie.

Natalia Kleist

Elhurt

  • Czego oczekują klienci zaopatrujący się w wyświetlacze?

Klienci oczekują tego co zwykle - niezawodnego produktu w niskiej cenie i o dobrej dostępności. W naszej firmie kładziemy nacisk na wszystkie te parametry i dzięki temu możemy być konkurencyjni na rynku. Wyświetlacze są złożonym produktem, który ma wiele parametrów.

Sprawia to, że odpowiedni dobór wyświetlacza bywa bardzo czasochłonny. Do tego dochodzi czynnik ekonomiczny, gdyż wyświetlacz często stanowi duży udział w koszcie całego urządzenia. Dlatego nasza firma stawia nie tylko na sprzedaż, ale również na doradztwo techniczne. Wyświetlacze są dla nas zawsze częścią całego projektu i nierozłącznym elementem produkowanych urządzeń.

  • Czy mówiąc "wyświetlacz do elektroniki", dzisiaj rozumie się kolorowy wyświetlacz LCD-TFT z panelem dotykowym?

Myślę, że w elektronice wyświetlacze TFT jeszcze nie są tak popularne. Wciąż wiele firm stosuje wyświetlacze monochromatyczne, ale decyduje się na odważniejszą kolorystykę (np. niebieski, pomarańczowy). Dzięki temu odświeżony produkt wygląda bardziej nowocześnie, a koszty niewiele wzrastają.

Można natomiast stwierdzić, że TFT to "wyświetlacz do automatyki", gdzie wyświetlacz musi być duży i często mieć ekran dotykowy. Wyświetlacze OLED zawsze budziły wątpliwości, czy warto je stosować. Coraz lepsze parametry techniczne i niższe ceny powodują, że wiele firm zdobywa się na odwagę i stosuje te wyświetlacze w swoich nowych produktach.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również