Montaż, PCB i podzespoły

 
Przegląd ofert i możliwości technologiczne poszczególnych dostawców płytek

Bliskie relacje kupujących płytki drukowane z dostawcami obwodów drukowanych pogłębia coraz szerszy zakres usług, a więc głównie montaż pakietów. Możliwość zamówienia w jednej firmie całego urządzenia w ramach kompleksowej usługi produkcyjnej z roku na rok jest coraz bardziej oczekiwana na rynku i popularna.

Powodów jest wiele: wygoda, niższe koszty, jeden dostawca, który odpowiada za całość produkcji oraz wiele innych problemów kadrowych, organizacyjnych, kłopoty z zaopatrzeniem, a także często skala działania na tyle niewielka, aby inwestycje w park maszynowy były uzasadnione.

W efekcie takich procesów firmy zajmujące się montażem zapewniają klientom obwody drukowane, a wielu producentów płytek rozszerza ofertę o montaż. Wszyscy razem dają możliwość zajęcia się kupnem elementów elektronicznych.

Usługi kompleksowe w zakresie produkcji pakietów elektronicznych (czyli płytek z elementami) są już dostępne u wielu producentów obwodów drukowanych. Można też wskazać przypadki, gdzie montaż okazał się na tyle atrakcyjny, że produkcja płytek została zakończona, jak również takie, gdzie producenci nie chcą rozwijać działalności montażowej z uwagi na to, aby nie stać się konkurencją dla swoich klientów, a więc przecież także firm EMS. Procesy te są za każdym razem oddzielnym studium przypadku i nie ma uniwersalnej reguły, która by je opisywała.

Grzegorz Plichta

kierownik produkcji w firmie Satland Prototype

  • Czego oczekują obecnie klienci od dostawców PCB w zakresie technologii?

Wraz z powszechnym rozwojem technologii klienci szukają nowych rozwiązań oraz dążą do miniaturyzacji produktów, aby wprowadzić coraz lepsze rozwiązania na rynku konsumenckim. Podczas wyboru technologii wykonania obwodów drukowanych projektanci sięgają po rozwiązania oparte na MCPCB (Metal Core PCB) czy dążą do zmniejszenia rozmiarów samego PCB.

Coraz częściej mamy do czynienia z zastosowaniem obwodów wielowarstwowych oraz zmniejszeniem minimalnych szerokości ścieżek. Obie opcje wiążą się z zakupem nowych rozwiązań technologicznych oraz niezliczoną liczbą godzin spędzonymi na ich wprowadzeniu, tak aby końcowy produkt był jak najlepszej jakości. Wszystkie te wymagania powodują, że w branży PCB dochodzi do ciągłych zmian zarówno w zapotrzebowaniu na coraz nowsze technologie wykonania, jak i w ich sposobie realizacji.

  • Jakie znaczenie ma kompleksowa usługa: płytki, komponenty i montaż?

Na rynku są klienci, którzy chcą nie tylko płytek drukowanych, ale także usług produkcyjnych. Część z nich ma jeszcze większe wymagania i w praktyce chce otrzymać gotowy produkt, mając jedynie zarys funkcjonalny urządzenia. W obu przypadkach jest to bardzo wymagającym klient, dla którego liczy się przede wszystkim efektywność.

Dzięki połączeniu działu projektowego, produkcji PCB oraz działu montażowego udało się nam zaoferować kompleksową usługę wykonania całego urządzenia - od idei do końcowego rozwiązania, poprzez produkcję seryjną PCBA.

Pozbycie się pośredników oraz rozproszenia poszczególnych firm biorących udział w wykonaniu prototypu zdecydowanie przyśpiesza zbudowanie układu oraz ułatwia koordynację prac. Sumarycznie przekłada się to na zacieśnienie współpracy biznesowej pomiędzy obiema stronami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również