Kierunki zmian

Rozwój elektroniki wywołuje zainteresowanie obwodami na cienkich laminatach, także płytkami sztywnogiętkimi i elastycznymi oraz oczywiście płytkami wielowarstwowymi. To zapewne wynik większej popularności urządzeń mobilnych i aplikacji IoT. Coraz więcej klientów przechodzi na obwody wielowarstwowe, bo tylko one są w stanie zapewnić możliwość ciasnego upakowania złożonych układów cyfrowych.

Przykładem mogą być tutaj firmy związane z sektorem kosmicznym, które są klientami na obwody mikrofalowe, w tym również na konstrukcje hybrydowe. Bazują one na specjalnych laminatach teflonowych, które pokrywa się powłokami z pozłacanego srebra immersyjnego, która nie powoduje pogorszenia parametrów obwodów mikrofalowych.

Wyższe wymagania jakościowe i techniczne dotyczą też płytek dwustronnych, a widać to po np. popularyzującym się złoceniu ścieżek metodą ENIG. Płytki złocone mają bardziej płaską powierzchnię i sprawiają mniej problemów przy lutowaniu komponentów z drobnymi rastrami.

Materiały na podłożach aluminiowych, które wykorzystywane są do celów oświetlenia LED, odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę, bo ceny podłoży nie są już tak wysokie jak dawniej.

Katarzyna Stencel

Unidruk

  • Jakie są najważniejsze cechy ofert brane pod uwagę przy wyborze dostawcy płytek?

Przede wszystkim jakość, terminowość i cena. Rynek obwodów wymaga szybkiego działania. Klientom bardzo często zależy na szybkim wprowadzeniu nowego produktu na rynek. Wymusza to natychmiastową reakcję producentów na etapie prototypowania i w przypadku większych serii produkcyjnych.

W związku ze zbliżonymi cenami panującymi na rynku krajowym oraz porównywalną jakością, zasadniczym kryterium oceny oferty staje się terminowość. Producenci rywalizują ze sobą pod tym kątem stale zwiększając przepustowość produkcji, aby zapewnić swoim klientom produkt nie odbiegający od jakości i ceny w relatywnie krótszym czasie.

  • Jaka jest rola jakości w obwodach drukowanych?

Jakość obwodu drukowanego jest istotnym kryterium przy doborze producenta. W dobie ciągłej miniaturyzacji i rosnących wymagań utrzymanie solidnej pozycji na rynku podyktowane jest zachowaniem bardzo dobrej jakości oferowanego produktu. Wzrastają oczekiwania nie tylko w zakresie bardziej skomplikowanej topografii ścieżek, lecz także parametrów mechanicznych.

Wymusza to na producentach ciągłe inwestycje w park maszynowy i technologię zapewniającą wysoką dokładność wykonywanego detalu. Dlatego też nawet ci mniejsi producenci deklarują w swojej ofercie wykonywanie na przykład obwodów mikrofalowych i HDI. Proces musi zatem zapewniać wysoką powtarzalność.

Konieczne jest przeprowadzanie restrykcyjnych kontroli jakości, od kompletnego testowania elektrycznego przez automatyczną inspekcję optyczną aż po indywidualną kontrolę końcową po to, aby na biurko klienta trafił niezawodny obwód drukowany stanowiący solidną podstawę projektowanego urządzenia.

  • Jaka jest konkurencja na rynku w obszarze PCB?

Konkurencja jest silna i zdeterminowana do ciągłego zwiększania obrotów. W Polsce jest to utrudnione ze względu na wpływ produktów z Chin, które mają spory wpływ na naszą gospodarkę. Dlatego krajowi producenci dokładają wszelkich starań, aby skrócić czas produkcji do minimum. Jednocześnie praktycznie wszystkie krajowe firmy zapewniają solidne wsparcie technologiczne jak i profesjonalne doradztwo już na etapie przygotowania projektu i tą cechą z całą pewnością możemy się poszczycić.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również