Preparaty do celów serwisowych

Kolejna wyraźna grupa produktowa kierowana jest w stronę zastosowań serwisowych. Ich cechą wspólną jest to, że w znakomitej większości są to aerozole, bo taka forma aplikacji jest w tym obszarze najwygodniejsza. Spreje serwisowe służą przede wszystkim do czyszczenia (styków, ekranów, obudów i odkurzania wnętrza obudów), do smarowania styków, zmywania etykiet, a nawet testowania działania w niskich temperaturach (zamrażacze).

Ogólnie segment ten obejmuje minimum kilkanaście różnych produktów, z roku na rok jest ich więcej. Ostatni segment łączy preparaty ogólnego przeznaczenia, a więc bez jasno wskazanego miejsca aplikacji lub też o szerokim spektrum zastosowań.

Główne trendy techniczno-rynkowe

Trzy najważniejsze trendy rynku preparatów chemicznych do produkcji elektroniki to zgodność z wymaganiami ochrony środowiska i normami branżowymi, bezpieczeństwo ich stosowania i nieszkodliwość dla pracowników oraz także wysoka specjalizacja, a więc to, aby można było korzystać z wielu różnych środków dobrze dobranych do specyfiki aplikacji i celu, jaki się chce osiągnąć. Te kryteria mają na wykresie prawie równe znaczenie i wyraźnie górują nad resztą. Mniejsze znaczenie ma to, jak łatwo dany preparat się stosuje oraz czy jest to nowoczesny środek chemiczny. Jak widać, w chemii dla elektroniki dominuje podejście utylitarne, czyli preparaty mają spełniać oczekiwania i nie sprawiać problemów prawnych dla firmy i zdrowotnych dla pracowników.

W grupie tej mieszczą się wszystkie kleje, smary i oleje, żywice i żele do zalewania wnętrza obudów, lakiery i podobne. Podobnie jak poprzednio ten ogólny opis rozszerza się na wiele typów i wersji. Samych smarów jest minimum dziesięć, a żywic minimum dwa razy tyle.

Wykorzystanie chemii w produkcji elektroniki wiąże się też z odpowiednią metodą aplikacji i producenci starają się wspierać to, że nie każdy ma specjalistyczną maszynę. Przykładem są oczywiście aerozole, czasem z wbudowaną szczoteczką, butelki z pędzelkiem.

Receptury też uwzględniają aplikację środka przez zanurzenie, natrysk lub nanoszenie pędzlem, dzięki czemu od tej strony nie tworzy się dodatkowych problemów. Producenci zwykle oferują preparaty w różnych opakowaniach: od małych aerozoli po duże kanistry dla producentów.

Łukasz Kozieł

BLelektronik

  • Na jakie nowości na rynku materiałów chemicznych warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na te z obszaru zarządzania ciepłem. Wraz z postępującą miniaturyzacją i zwiększającą się wydajnością urządzeń ich temperatura często znacznie rośnie, a odprowadzenie ciepła staje się problemem. W tym obszarze pojawia się dużo nowości, w tym zaawansowane produkty, m.in. podkładki termoprzewodzące czy płynny, termoprzewodzący silikon do wypełniania szczelin o wysokiej przewodności cieplnej i małej lepkości.

  • Jakie cechy są dzisiaj najważniejsze w doborze dostawcy?

Wyróżniłbym elastyczność, możliwość realizacji dostaw w niskich cenach nawet przy mniejszych ilościach i - w pewnych przypadkach - zmiana parametru produktu, który jest istotny dla klienta w ramach dalszej współpracy.

Coraz częściej zauważam też potrzebę obecności u klienta podczas procesu produkcji lub projektowania. Firmy oczekują wsparcia i szybkiej reakcji oraz osobistej oceny ich potrzeb. Oszczędza to czas na telefoniczne poznanie - często skomplikowanych - projektów i ogranicza testowanie zbyt dużej liczby produktów.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie