Nie dość, że ma być tanio to jeszcze i szybko

Klienci dążą do skracania przeciętnych terminów wdrażania projektów, bo generalnie wszystko dzisiaj trzeba robić szybko w pogoni za zleceniami. Czasu na projektowanie i produkcję jest coraz mniej i każdy dzień się liczy. Od czasu kryzysu w elektronice coraz mniej się planuje i raczej z uwagi na minimalizację ryzyka firmy unikają angażowania kapitałów w projekt w długim okresie.

Poza tym z uwagi na charakter krajowego rynku elektroniki, który opiera się na krótkich seriach, specjalistycznych urządzeniach, często z obszaru elektroniki przemysłowej, planowanie jest dodatkowo utrudnione, bo zależy od wygrania przetargu, uruchomienia finansowania projektu, dostępności funduszy rozwojowych itp.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rynku
 
Za najważniejszy dla rozwoju rynku czynnik pozytywny uznano szybki rozwój elektroniki, a w drugiej kolejności zainteresowanie utrzymaniem wysokiej jakości. Pierwszy zapewnia odpowiednio duży strumień zleceń, mimo że liczba usługodawców w zakresie EMS z roku na rok rośnie. Drugi powoduje, że konkurencja przenosi się z płaszczyzny cena za położenie elementu na bardziej wartościowe zagadnienia, np. spełnianie norm.

Ta niepewność biznesowa finalnie przenosi się na cały łańcuch realizatorów projektów w tym także producentów EMS, którzy pracują coraz częściej pod presją. Alokacja jest w tym zakresie dodatkowym czynnikiem utrudniającym spokojną pracę, bo najpierw się czeka na komponenty, a potem goni z terminem.

Maciej Brzeziński

Masters

  • Jaka jest konkurencja na rynku w obszarze usług EMS i perspektywy dla takich firm?

W montażu elektroniki na zlecenie konkurencja od lat jest duża, co powoduje, że w większości przypadków najistotniejsza staje się cena usługi. Coraz bardziej widoczny jest również nacisk klientów na wysoką jakość montażu. Więcej klientów przeprowadza audyty procesu oraz uruchamia partie weryfikujące jakość montażu przed rozpoczęciem docelowej partii produkcyjnej.

Dodatkowo wzrasta świadomość dotycząca uwzględnienia wymagań montażowych już na etapie konstrukcyjnym. Jednocześnie widać, że wejście nowych firm na rynek przy obecnym poziomie skomplikowania projektów jest bardzo trudne, ponieważ związane jest z dużymi nakładami finansowymi oraz kadrowymi. Trwający cały czas boom technologiczny pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Trudno obecnie znaleźć urządzenie, w którym nie ma lub nie planuje się w przyszłości umieścić elektroniki, dlatego liczba zleceń powinna z roku na rok wzrastać. Dla firm montażowych ważne jest, aby cały czas inwestować we własny rozwój, modyfikując park maszynowy, szkoląc kadrę oraz rozwijając narzędzia wspierające. Brak takich inwestycji może skutkować utratą zleceń, a co za tym idzie wypadnięciem z rynku.

  • Jakie nowości i trendy są warte zauważenia?

Otrzymujemy wiele pytań od firm startupowych. Są to z reguły projekty wymagające technologicznie przy jednocześnie niewielkich początkowych ilościach. Nowe metody finansowania działalności takich firm umożliwiły ich rozwój. Jest to dobra prognoza na przyszłość, ponieważ ich wzrost będzie wiązał się ze zwiększeniem liczby zamówień. Dodatkowe trendy to miniaturyzacja projektów, montaż na podłożach elastycznych oraz zwiększona liczba zapytań o nakładanie powłok ochronnych.

Wiele czynników sprzyja rozwojowi branży EMS

Szybki rozwój branży EMS wynika w dużej mierze z tego, że usługi te doskonale wpisują się w aktualne potrzeby rynku oraz można wyróżnić bardzo wiele czynników pozytywnie stymulujących ten rynek. Początkowo paliwem napędowym były niższe koszty, bo kooperacja jest sposobem na to, aby nie musieć utrzymywać własnego parku maszynowego, magazynu, logistyki i tym samym zapewnić sobie lepszą konkurencyjność na rynku w warunkach sezonowości, ograniczonego budżetu itd.

Drugi czynnik to dostęp do nowoczesnej technologii. Bez względu na wielkość firmy i jej potencjał produkcja wymaga sięgania po nowoczesne rozwiązania w tym te najbardziej zapewniające miniaturyzację lub takie, które sprawdzą się w trudnych warunkach środowiskowych. Wytwarzanie wymaga użycia drogich maszyn, które w wielu przypadkach są poza zasięgiem producentów zwłaszcza tych mniejszych, nie mówiąc o startupach.

Inwestycja we własny park maszynowy i budowanie organizacji produkcyjnej nie tylko wymaga kapitału, ale również kompetencji i wiedzy organizacyjnej, planistycznej oraz inżynieryjnej. Bardzo często takie firmy nie będą w stanie wykorzystać w pełni mocy produkcyjnej, a koszty inwestycji, budynku oraz zatrudnienia trzeba pokryć, nawet jeśli zamówień nie ma.

Najważniejsze cechy oferty brane pod uwagę przy wyborze firmy EMS
 
Patrząc na usługi EMS przez pryzmat biznesu można dostrzec, że najważniejsza jest cena wykonania usługi, niemniej jakość i niezawodność są tak samo istotne. Innymi słowy, jakość usługi musi być bezdyskusyjnie wysoka, a jeśli nie ma co do niej wątpliwości, to liczy się cena. Kolejne dwie pozycje to termin wykonania oraz możliwość oddania do firmy EMS możliwie największej części pracy związanej z produkcją elektroniki. Na drugim końcu zestawienia znalazły się kryteria charakterystyczne dla firmy, a więc kompetencje techniczne, marka i to, jak długo trwa współpraca. Zdaniem ankietowanych czynniki te mają znaczenie drugorzędne.

Po trzecie elastyczność, czyli możliwość wytwarzania krótkich serii w różnych technologiach, wariantach, a więc bez ograniczeń brzegowych wynikających z własnego parku maszynowego. Elastyczność techniczna i terminowa jest jednym z ważniejszych powodów, dla których z producentami EMS współpracują też firmy posiadające własne linie produkcyjne, bo dzięki kooperacji likwidują zatory terminowe i mają dostęp do innych technologii.

Po czwarte usługi EMS pozwalają skupić się firmie na rozwoju produktu, a więc głównej wartości firmy. Przy dzisiejszym poziomie innowacyjności i rozwoju technologicznym cały wysiłek powinien być poświęcony na produkt, bez tracenia energii i kosztów na zarządzanie produkcją.

To oczywiście tylko te najważniejsze przykłady. Analizy przygotowane przez firmy EMS skrupulatnie wymieniają wiele innych korzyści związanych z jakością, terminami, zaangażowaniem kapitałów, ryzykiem biznesowym, odpowiedzialnością za błędy i podobnymi czynnikami. Pozytywnie na rynek oddziałuje także wzrost znaczenia kooperacji w produkcji elektroniki na całym świecie, będący wynikiem rosnącego znaczenia specjalizacji, jak i wzrostu stopnia skomplikowania.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również