Dostawcy płytek drukowanych

Krajobraz firm na rynku obwodów drukowanych nie zmienia się często, większość firm wymienianych w tabelach jest obecna w branży od dawna lub nawet od bardzo dawna, a wielu producentów krajowych może się pochwalić przeszło 20-letnią obecnością na rynku. Niemniej w ostatnim roku z mapy zniknął wrocławski Eldos, który jest obecnie w upadłości.

Największe firmy krajowe dysponują dużym potencjałem produkcyjnym, wykonują samodzielnie płytki wielowarstwowe i eksportują. Wśród producentów płytek drukowanych znajdują się firmy, które uzupełniają produkcję PCB montażem kontraktowym, np. Kompania Elektroniczna, Printor oraz Bazeko. Wielu innych producentów PCB współpracuje blisko z firmami kontraktowymi, świadcząc usługi w kooperacji.

 
Dane kontaktowe do firm

Jeśli chodzi o importerów płytek, to są nimi dystrybutorzy podzespołów, dystrybutorzy zajmujący się dodatkowo montażem oraz firmy zajmujące się tylko usługami EMS, np. Soft Com, Technosystem. Osobną kategorią firmy importowej są NCAB oraz Nanotech, które są pośrednikami pomiędzy wieloma fabrykami PCB na Dalekim Wschodzie a klientami w Europie.

Piotr Czekalski

dyrektor ds. technicznych w firmie Printor

  • Jaka jest rola jakości w obwodach drukowanych?

Funkcjonowanie i niezawodność PCB ma kluczowe znaczenie dla działania całego urządzenia, a oczekiwania co do niezawodności i żywotności urządzeń są zdecydowanie wyższe niż w przeszłości. Stąd zagadnienia jakościowe w produkcji PCB stają się kluczowe. W firmie Printor zapewnienie jakości zaczyna się już od projektu i serii próbnej, tu następuje pierwsza konfrontacja wymagań z technologiami produkcji.

Określenie klasy jakości produktu (1, 2 lub 3 wg IPC), wymiary i tolerancje, właściwości fizyczne - to wszystko wymaga dobrej komunikacji technologa (producenta) z projektantem. Warto pamiętać, że po etapie prototypu, przy produkcji seryjnej, producenci z dalekich krajów spodziewają się projektu sprawdzonego i zgodnego z własną technologią.

W czasie produkcji dla każdego etapu procesu określamy kryteria akceptacji według IPC-A-600. Poza obowiązkową ISO 9001:2015 i wdrożeniem metod SixSigma, cała rodzina wymagań jest zawarta w publikacjach IPC, w szczególności IPC6011, IPC6012, IPC6013. System jakości umożliwia zbieranie danych przy zachowaniu identyfikowalności wg IPC-1782.

Na tej podstawie można zgromadzić dokumentację do zatwierdzenia części do produkcji seryjnej (PPAP) - co jest wymaganiem normy branży samochodowej (IATF 16949:2016). Przeprowadzamy szereg testów końcowych, jak kontrola grubości metalizacji, test elektryczny zwarć i przerw, test AOI, X-Ray, kontrola czystości jonowej, analiza metalograficzna zgładów i wiele innych w zależności od wymagań i projektu. Współdziałanie dobrze wyszkolonej załogi w całym procesie produkcji, przy zachowaniu wysokich standardów procesów, daje szansę na spełnienie wymagań i sukces klienta.

Zestawienie w tabelach

 
Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

W tabelach przedstawiamy przegląd ofert i możliwości technologiczne poszczególnych dostawców płytek, ich profile rynkowe oraz dane kontaktowe. Podobnie jak we wcześniejszych naszych opracowaniach przegląd koncentruje się na scharakteryzowaniu potencjału firmy oraz stopnia jej zaangażowania w produkcję lub sprzedaż obwodów drukowanych, a następnie na skrótowym przeglądzie oferty i w mniejszym stopniu na szczegółach technicznych związanych z płytkami.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym przez redakcję wśród krajowych dostawców obwodów drukowanych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również