Płytki z importu - temat stale aktualny

Płytki importowane z Chin to temat, którym branża PCB żyje od lat i zapewne w przewidywalnej przyszłości też będą one determinować relacje na rynku. Produkcja obwodów drukowanych jest bezsprzecznie droga i wymagająca od przedsiębiorcy ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.

Wiele procesów technologicznych w PCB zalicza się do tzw. mokrych, a substancje wykorzystywane są szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Wymagania prawne nakładają na producentów liczne obowiązki związane z przechowywaniem, wykorzystywaniem, utylizacją. Drogie są materiały, a więc laminaty i chemia, przez co koszty produkcji są znaczące i wymagają od producenta działania w odpowiednio dużej skali, aby całość biznesu zamknęła się na plusie.

Struktura sprzedaży PCB dla dostawców krajowych
 
Połowa firm zajmujących się produkcją i importem obwodów drukowanych zadeklarowała w ankietach, że osiąga roczną sprzedaż w przedziale 1–5 mln zł. Druga połowa rozłożyła się mniej więcej po równo i jak widać, są tam firmy z bardzo małą sprzedażą (do 250 tys.) i te większe przedsiębiorstwa (kategoria pow. 10 mln). Duży rozrzut to efekt rozproszenia rynku na wiele przedsiębiorstw produkcyjnych, wyspecjalizowanych importerów a także na producentów kontraktowych, którzy bezpośrednio importują niezbędne do produkcji obwody z Azji.

Duża skala działania wymagana jest też z uwagi na to, że rynek elektroniki szybko się zmienia po stronie technologii i płytki drukowane muszą być coraz bardziej zaawansowane. Oznacza to cieńsze ścieżki, przelotki o mniejszych wymiarach, więcej warstw w laminacie, precyzyjniejszą obróbkę mechaniczną, lepszą ochronę powierzchni przy jednocześnie zachowanej powtarzalności i wysokim uzysku produkcyjnym.

To oczywiście nie wszystko, bo lista wymagań, jakie klienci kierują dzisiaj do producenta obwodów, to nierzadko koncert życzeń. Czasy, gdy płytka służyła po prostu do połączenia elektrycznego między elementami, to zamierzchła przeszłość. Wraz z komunikacją bezprzewodową, szybkimi układami cyfrowymi, oświetleniem ledowym, energetyką, definiowane są co chwilę nowe potrzeby.

Płytki importowane z Chin okazały się ważne w skali całego świata, bo tamtejsi producenci postawili na dużą skalę działania i na początku nie musieli się tak przejmować środowiskiem naturalnym. Zapewniły też dostęp do zaawansowanych technologii w PCB, których w kraju nie było i nierzadko nie ma do dzisiaj.

Najważniejsze trendy pozytywne dla rozwoju rynku
 
Najważniejszym zjawiskiem pozytywnie oddziałującym na rynek obwodów drukowanych jest szybki rozwój elektroniki, który tworzy coraz więcej potrzeb na obwody i sprawia, że mimo dużej konkurencji zagranicznej i krajowej branża znajduje stan równowagi. Płytki są potrzebne w każdym urządzeniu, a zakres ich zastosowań jest coraz szerszy. Pełnią funkcję konstrukcji mechanicznej, elementu odprowadzającego ciepło, anten, ekranu w.cz. itp., co też w pewnym stopniu stymuluje popyt. Z kolei zaawansowanie techniczne i presja na jakość w elektronice przenoszą konkurencję na rynku z poziomu ceny o oczko wyżej. Nietrudno ponadto dostrzec, że coraz więcej producentów PCB oferuje również montaż.

W tym aspekcie obwody importowane są dla rynku cenne i pożyteczne. Z czasem okazało się, że tamtejsi producenci konkurują z resztą świata także w prostych obwodach i ta konkurencja stała się w biznesie poważnym wyzwaniem. Jak widać z wyników naszego badania ankietowego, dalej jest to w branży aktualny i główny problem.

Cały czas problemem na rynku PCB jest to, że cło na laminat sprowadzany z Chin wynosi 5,2%, a na gotowe płytki 0%. Utrudnia to producentom krajowym konkurowanie z tamtejszymi wytwórcami. Stawki powinny być wyrównane w jedną lub drugą stronę, a niestety inicjatywa zmiany tej niekorzystnej niesymetrii, jaką podjęła firma PCB Technology, została odrzucona przez urzędników.

Michał Kopcewicz

Managing Director NCAB Group Polska

  • Jakie nowości i trendy na rynku PCB są warte zauważenia?

Biznes PCB rozwija się (i taki trend się utrzyma) równolegle do rozwoju technologicznego w tempie 3,2-3,8% każdego roku. W czasach wzmożonej produkcji elektroniki takie wzrosty powodują zapotrzebowanie na odróżnienie się od konkurencji i szybsze wejście na rynek z produktem końcowym. Obserwujemy kilka trendów rozwoju, które kontynuowane są już od wielu lat na świecie.

Pierwszy to coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty i aplikacje wywołujące popyt na płytki wielowarstwowe powyżej 16 warstw i obwody elastyczne. Drugi trend to miniaturyzacja i potrzeba upakowania komponentów na mniejszej powierzchni PCB, co wymaga użycia płytek HDI. Kolejne to więcej elektroniki w motoryzacji, a więc popyt na wersje zaawansowane technologicznie.

Wszyscy potrzebują dzisiaj szybkiego prototypowania i próbek produkcyjnych w krótkim czasie. W Polsce zauważam zwiększone zapotrzebowanie na szybkie projektowanie pozbawionych wad obwodów, które są coraz bardziej zaawansowane i od razu przygotowane do produkcji wolumenowej. Znajomość zasad projektowania wraz z praktyczną wiedzą wyniesioną ze współpracy z fabrykami PCB dają przewagę nad konkurencją i pomagają klientowi końcowemu we wprowadzeniu produktu najwcześniej na rynek.

  • Jaka jest rola płytek importowanych z Chin na rynku polskim?

Płytki importowane z Chin odgrywają ogromną rolę w polskiej produkcji elektroniki, gdyż dają producentom dostęp do tanich prostych płytek w dużych ilościach, do zaawansowanych PCB oraz takich ze specjalnymi wymaganiami. Dobrej jakości płytki z Chin są podstawowym komponentem do produkcji elektroniki, a najważniejszym celem jest utrzymanie ciągłej dobrej jakości tak, aby produkcja nie musiała przesuwać terminów zajętości linii montażowej, a produkt końcowy wszedł na rynek w odpowiednim czasie i zadowolił konsumenta.

W Chinach istnieje ponad 1600 fabryk PCB, z czego około 800 ma certyfikat UL, a ponad 80% z tych fabryk gwarantuje ponadstandardowe możliwości technologiczne. Ważne jest, aby zweryfikować i przetestować taką fabrykę przed rozpoczęciem współpracy z dostawcami z Chin. Potem konieczne jest przeprowadzanie ciągłej analizy jakości, monitorowanie wydajności i możliwości produkcyjnych dostępnych w danych momencie oraz obecności na miejscu w celu przeprowadzania audytów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również